Biljana Vučićević
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Istraživanje spektara emisivnosti naslaga nastalih pri sagorevanju čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe
abstraktU ovom radu se opisuje istraživanje karakteristika toplotnog zračenja naslaga pepela nastalih pri sagorevanju čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe. Mereni su spektri normalne emisivnosti u opsegu talasnih dužina 2,5-25 mm i ukupne normalne emisivnosti uzoraka četiri vrste pepela debljina reda milimetara i to na 600-1100 K pri grejanju i hlađenju. Zaključeno je da su slojevi praha naslaga neprovidni za infracrveno zračenje. Spektralna emisivnost raste sa porastom talasne dužine zračenja i temperature pepela. Uticaj hemijskog sastava pepela na spektralnu emisivnost nije izrazit. Ukupna emisivnost opada sa porastom temperature. Slojevi naslaga se sinteruju i stapaju na temperaturi iznad 1000 K, pri čemu je emisivnost sinterovanog sloja viša od emisivnosti sloja pre sinterovanja. Kod jedne vrste sloja pepela, dolazi do semitransparencije nakon sinterovanja. Dobijeni rezultati su sumirani sa termotehničkog stanovišta i predložen je postupak njihovog korelisanja i korišćenja u okviru modela za simulaciju sagorevanja čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 3-16 preuzimanje -
Urađena je dinamička simulacija proizvodnje potrošne tople vode u letnjem režimu rada. Cilj rada je procena energetske dobiti pri povezivanju solarnog sistema na mrežu daljinskog grejanja, radi zamene fosilnih goriva za zagrevanje tople vode za domaćinstva u letnjem periodu. Zagrevanje vode, za daljinsko grejanje i potrošnu toplu vodu, se obavlja u toplani 'Cerak' u Beogradu. Toplana je smeštena u predgrađu Beograda i snabdeva potrošnom toplom vodom jedno naselje tokom letnjeg perioda. Trenutno se za proizvodnju tople vode koriste fosilna goriva, uglavnom prirodni gas. U prvoj fazi projekta, planirano je da se postavi oko 5000 m2 solarnih kolektora.
0350-218X, 35 (2009), 1, 111-120 preuzimanje -
Procena održivosti opcija energetskog sistema koji koristi gas i obnovljive izvore energije za dobijanje sanitarne tople vode
abstraktNeke od mogućnosti zamene fosilnih goriva koja se koriste za proizvodnju toplotne energije su biomasa i solarna energija. Ovaj rad predstavlja ocenu različitih opcija energetskih sistema za proizvodnju potrošne tople vode u toplani. Toplana 'Cerak' se nalazi u sklopu JKP 'Beogradske elektrane' i kao osnovno gorivo koristi gas i mazut. Proizvodi toplotnu energiju za potrebe grejanja i zagrevanja potrošne vode (približno 17000 domaćinstava). Izabrano je nekoliko mogućnosti koje uključuju korišćenje obnovljive energije umesto fosilnih goriva za dobijanje toplotne energije u procesu zagrevanja sanitarne tople vode. Prema potrebnoj toplotnoj energiji u ovom radu je urađena ocena održivosti različitih energetskih opcija za nekoliko slučajeva: (1) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa, (2) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i iz solarnih kolektora, (3) toplotna energija dobijena sagorevanjem biomase, (4) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i biomase, i (5) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i biomase i dobijena iz solarnih kolektora. Dobijeni rezultati su upoređeni preko opšteg indeksa održivosti koji predstavlja meru kompleksnosti sistema.
0350-218X, 36 (2010), 1, 163-171 preuzimanje -
Deca predstavljaju populaciju koja je posebno osetljiva na Prisustvo zagađujućih materija u zatvorenom prostoru. Kvalitet unutrašnjeg vazduha je značajan uticajni parametar na zdravlje dece. Na kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama utiču zagađenje spoljašnjeg vazduha, način ventilacije u prostorijama, veliki broj dece u učionicama kao i njihova aktivnost. Za procenu kvaliteta unutrašnjeg vazduha, sprovedena su merenja na šest mernih mesta (u pet učionica i jedno merno mesto izvan škole), u jednoj osnovnoj školi u urbanom okruženju. U radu su predstavljene i analizirane koncentracije različitih fizičkih i hemijskih zagađivača u unutrašnjoj i spoljašnjoj sredini: ugljendioksid, ozon, azot-dioksid, formaldehid, isparljiva organska jedinjenja, suspendovane čvrste čestice različitih prečnika (do 2.5 mm i 10 mm) i policiklični aromatični ugljovodonici u česticama do 10 mm. Analiza rezultata sprovedenih merenja je pokazala da na povećanje koncentracije analiziranih zagađujućih polutanata najviše utiču građevinski materijali konstrukcije zgrade (zidovi, podovi, tavanica), nameštaj, boje, lakovi i sagorevanje uglja u kotlu za dobijanje toplotne energije za zagrevanje prostora.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 75-83 preuzimanje -
Kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama je veoma važan za zdravlje učenika i nastavnika, kao i za kvalitet učenja. Glavni izvor stvaranja CO2 potiče od metaboličkih procesa prisutnih. Takođe, koncentracija CO2 može da raste usled difuzije iz spoljašnje sredine, kao rezultat sagorevanja fosilnih goriva u okolini.
Koncentracija CO2 zavisi od nivoa provetrenosti, veličine učionice, broja učenika i veličine perioda vremena koje oni provedu u zgradi. Nivo provetrenosti u školama se meri veoma retko, čak ni kada loša provetrenost uzrokuje zdravstvene probleme i dovede do odsustva dece iz škole. Podaci o koncentraciji CO2 često se koriste za ocenu kvaliteta vazduha, čime se izbegavaju skupa i komplikovana merenja. U ovom radu su prikazana merenja koncentracije CO2 u unutrašnjem i spoljašnjem vazduhu u pet škola u toku grejne sezone. Prikazani rezultati su upoređeni sa važećim propisima i standardima u ovoj oblasti.0350-218X, 40 (2014), 1-2, 11-17 preuzimanje