Dejan Đurović
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
U radu je prikazan razvoj kotla za sagorevanje balirane biomase iz poljoprivredne proizvodnje, gde je organizacija sagorevanja izvedena po principu sagorevanja cigarete. U tu svrhu razmatrana je pogodnost sagorevanja biomase iz poljoprivredne proizvodnje, zatim je prikazan energetski potencijal biomase u našoj zemlji, a dat je i pregled dosadašnjih tehnologija koje se koriste kako u svetu tako i kod nas za sagorevanje biomase iz poljoprivredne proizvodnje. Eksperimentalno postrojenje za sagorevanje balirane biomase iz poljoprivredne proizvodnje izgrađeno je kod odabranog korisnika u mestu Stapar, blizu Sombora. Kao gorivo u ovim eksperimentima korišćena je balirana sojina slama. Da bi postrojenje radilo na određenoj nominalnoj ili ustaljenoj snazi napravljen je i ugrađen odgovarajući akumulator toplote. Merenja su urađena za više različitih režima rada kotla, sa povremenim uključivanjem u rad i akumulatora toplote. Merene su temperature dimnog gasa u ložištu, u zoni dogorevanja i iza izmenjivača toplote, kao i temperature razvodne i povratne vode. Pri svim režimima rada kotla meren je i sastav izlaznih dimnih gasova. Rad kotla tokom eksperimenta je regulisan pomoću upravljačkog sistema koji je koncipiran za ovu vrstu kotlova, a koji je baziran na kontroli temperature dimnog gasa na izlazu iz kotla i temperature tople vode na izlazu iz izmenjivača toplote. Prikazani su rezultati merenja u dugotrajnom radu, kao i analiza rezultata merenja, a na osnovu toga dati su i predlozi za poboljšanje budućih konstrukcija ovakvih kotlova.
0350-218X, 34 (2008), 2-3, 161-173 preuzimanje -
Biomasa kao najznačajniji obnovljivi izvor energije kod nas, ima značajne prednosti sa aspekta očuvanja životne sredine, jer se njenim korišćenjem ne povećava koncentracija ugljendioksida u atmosferi, što se u potpunosti uklapa u tendencije zemalja potpisnica Kjoto sporazuma, među kojima je i Republika Srbija. U skladu s tim, grupa saradnika Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke 'Vinča', niz godina unazad značajno radi na promovisanju korišćenja otpadne poljoprivredne biomase, što je finalizovano razvojem kotla snage 1,5 MW za sagorevanje baliranog sojinog ostatka za potrebe grejanja 1 hektara plastenika u okviru Poljoprivrednog kombinata Beograd. Za potrebe definisanja termofizičkih karakteristika goriva (bali- ranog sojinog ostatka) koje su od posebnog značaja za sveobuhvatnije sagledavanje i predviđanje procesa sagorevanja, u ovom radu je prikazano eksperimentalno određivanje koeficijenata permeabilnosti. Koeficijenti su određivani tako da odgovaraju viskoznim i inercionim članovima uopštene Forhajmerove jednačine. Eksperimentalnim istraživanjima je obuhvaćen uticaj poroznosti na permeabilnost, a kao rezultat analize eksperimentalnih podataka, definisane su i funkcionalne zavisnosti pomenutih koeficijenata od poroznosti. Pored toga, u radu je razmatran i uticaj vlažnosti biomase na permeabilnost, kao i funkcionalna zavisnost vlažnosti i poroznosti. Određivanje parametara permeabilnosti, kao i njihove zavisnosti od uticajnih faktora (poroznost i vlažnost), polazne su osnove u daljem istraživanju kinetike procesa sagorevanja u realnim uslovima, što je veoma značajno pri definisanju geometrijskih karakteristika ložišta.
0350-218X, 36 (2010), 1, 143-151 preuzimanje -
Ovaj rad predstavlja doprinos ispitivanju sagorevanja alternativnih tečnih goriva poput: taloga iz rezervoara sirove nafte, zatim tečnih materija nastalih kao nusproizvod u procesima procesne, petrohemijske i metalurške industrije, iskorišćenih jestivih i mineralnih ulja, ili glicerina - nusprodukta proizvodnje biodizela. Ove materije se najčešće tretiraju kao otpadne ili istrošene materije i njihovo odlaganje/uklanjanje je najčešće skopčano sa velikim ekološkim problemima. Pored toga, te materije se zbog velikog sadržaja balasta, neujednačenog sastava i gustine ne mogu sagorevati u uobičajenim uređajima za sagorevanje tečnih goriva, pa se kao rešenje nameće tehnologija termičke dezintegracije u fluidizovanom sloju, koji omogućava sagorevanje materija najrazličitijeg porekla i neujednačenog sastava, uz smanjenje emisije polutanata i veliku termičku inertnost postrojenja. U radu je dat opis eksperimentalne instalacije za sagorevanje tečnih goriva velikih gustina u fluidizovanom sloju, kao i prikaz eksperimentalnih rezultata sagorevanja nekoliko tipova tečnih goriva sa i bez nečistoća, različitih gustina i viskoziteta, sa i bez dodavanja vode, u dugotrajnim, stacionarnim režimima. Prilikom analize eksperimenata akcenat je postavljen na efikasnost i stabilnost sagorevanja goriva različitog sastava. Razmatran je sadržaj štetnih produkata sagorevanja, uz analizu rasporeda temperatura u ložištu radi određivanja lokacije zone intenzivnog sagorevanja u zavisnosti od karakteristika goriva.
0350-218X, 36 (2010), 1, 133-142 preuzimanje -
U Laboratoriji za termotehniku i energetiku Instituta „Vinča” čine se napori u razvoju čistih tehnologija za korišćenje balirane biomase u energetske svrhe. Kao rezultat toga napravljen je vodogrejni kotao za grejanje plastenika i poslovnih objekata toplotne snage 1,5 MNj na kojem se sagorevaju velike bale sojine slame dimenzija 0,7 ´ 1,2 ´ 2,0 m. Kotao se sastoji iz ložišnog dela, sistema od izolacionog materijala za akumulaciju toplote i izmenjivačkih sekcija gas-voda. Kotlarnica je smeštena u okviru Korporacije PKB, u neposrednoj blizini kompleksa plastenika.
U radu su izloženi neki rezultati dobijeni tokom razvoja kotla i tokom ispitivanja sagorevanja balirane poljoprivredne biomase po principu sagorevanja cigarete. Kotao je testiran u cilju istraživanja kvaliteta sagorevanja velikih bala sojine slame. Prosečna donja toplotna moć ovog goriva bila je oko 13700 kJ/kg. Praktična ispitivanja sprovedena su sa više vrsta biomase, pre svega sa sojinom slamom i slamom uljane repice. Ispitivanja su bila propraćena odgovarajućim merenjima temperatura na više mesta u kotlu, kao i merenjem sastava produkata sagorevanja. U radu su prikazane osnovne prednosti i pogodnosti cigaretnog sagorevanja balirane poljoprivredne biomase, koje se preporučuje kao optimalna tehnologija za sagorevanje velikih bala.0350-218X, 38 (2012), 1, 25-34 preuzimanje