Dragan Tucaković
- Univerzitet u Beogradu, Mašinski fakultet, Kraljice Marije 16, 11120 Beograd 35, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Tehničko rešenje korišćenja toplote izduvnih gasova iz gasne turbine u postojećim parnim kotlovima u MSK Kikinda
abstraktU okviru energetike Metanolsko-sirćetnog kompleksa u Kikindi nalaze se, pored procesnog kotla i ostale prateće opreme, tri jednaka parna kotla proizvodnje 'Minel-Kotlogradnja' koji su predviđeni za sagorevanje prirodnog gasa, mazuta i procesnih gasova. U cilju povećanja energetskog kapaciteta energane MSK Kikinda predviđena je ugradnja jedne gasne turbine snage 14 MW. S obzirom da izduvni gasovi iz gasne turbine imaju relativno visoku temperaturu i veliku količinu neiskorišćenog kiseonika iz vazduha, predviđeno je da se oni podele na dve jednake struje i da se uvedu u dva postojeća parna kotla produkcije od po 16,67 kg/s (60 t/h). Da bi se iskoristila ova toplota izduvnih gasova, kao i kiseonik sadržan u njima, neophodno je prvo zameniti postojeće gorionike i izvršiti neophodne rekonstrukcije grejnih površina u vertikalnom konvektivnom gasnom kanalu parnog kotla. Osim toga potrebno je proveriti da li postojeći ventilator za dimne gasove može da zadovolji novi režim rada pri kome se u jedan kotao uvodi polovina izduvnih gasova turbine.
0350-218X, 35 (2009), 3-4, 221-230 preuzimanje -
Poređenje modela razmene toplote zračenjem koji se koriste za numeričke simulacije kotlovskih ložišta
abstraktToplotno zračenje je dominantni mod prostiranja toplote sa vrućih produkata sagorevanja ka zidovima ložišta. Tačnost računanja flukseva zračenja je od suštinskog značaja za tačnost numeričkih simulacija, kojima se mogu predvideti performanse celokupnog procesa. Do sada je razvijeno nekoliko modela razmene toplote zračenjem, koji se mogu svrstati u fluksne, zonalne i hibridne modele. Reprezentativni modeli zračenja svake grupe opisani su u radu. Poređenje modela predstavljeno je za laboratorijsko ložište, za koje su prethodno određene tačne vrednosti neto razmenjenih energija zapreminskih zona i neto razmenjenih flukseva površinskih zona. Poređenje pokazuje da su zonalni modeli tačniji od fluksnih modela, čime se preporučuje njihova primena za numeričke simulacije ložišta za sagorevanje fosilnih goriva.
0350-218X, 36 (2010), 1, 153-161 preuzimanje -
Ispitan je uticaj broja čestica letećeg pepela koje nastaju fragmentacijom jedne čestice koksnog ostatka na radijaciona svojstva disperzne faze plamena ugljenog praha, kao i da li se primenom tako dobijenih radijacionih svojstava disperzne faze može dobiti slaganje rezultata numeričkih istraživanja sa rezultatima merenja. Za uslove sagorevanja unutar ložišta bloka A2 TENT snage 210 MNj, koncentracija čestica letećeg pepela i funkcija raspodele su određeni pod pretpostavkom da jedna čestica koksnog ostatka formira od jedne do pet čestica letećeg pepela.
Radijaciona svojstva oblaka čestica letećeg pepela izračunata su metodom nepravilne difrakcije. Rezultati pokazuju da sa porastom broja čestica letećeg pepela koje nastaju od jedne čestice koksnog ostatka rastu vrednosti koeficijenata apsorpcije i rasipanja zračenja, ali opada njihov odnos. Vrednosti radijacionih svojstava upotrebljene su u diferencijalnom matematičkom modelu procesa unutar izabranog ložišta. Koeficijent apsorpcije gasne faze određen je modelom jednog sivog gasa i u svim ispitivanim slučajevima bio je konstantan. Istraživanje je pokazalo da porast koeficijenta apsorpcije disperzne faze dovodi do porasta temperature gasne faze i flukseva upadnog zračenja, kao i da se slaganje sa rezultatima merenja postiže za sve izračunate vrednosti radijacionih svojstava disperzne faze.0350-218X, 39 (2013), 1-2, 27-36 preuzimanje -
Numerička optimizacija procesa u ložištu sa aspekata emisije NOx i efikasnosti energetskog kotla
abstraktRazvijen je matematički model, namenjen za predviđanje procesa u energetskim parnim kotlovima TE Kostolac B tangencijalno loženim sprašenim lignitom. Model je primenjen za numeričku analizu rada kotla radi smanjenja emisije NOx, uz istovremeno održavanje visokog stepena korisnosti kotla. Kompleksni dvofazni tok gas-čestice modeliran je Ojler-Lagranževim pristupom. Povezivanje faza je ostvareno kuplovanjem pomoću PSI-Cell koncepta. Radi ostvarivanja željenih analiza, ugrađen je pod-model formiranja/destrukcije NO, unutar složenog koda za sagorevanje, koji se koristi za predviđanje emisije na izlazu iz ložišta. Modelirani su termički i gorivi NO, kao najuticajniji oksidi azota pri sagorevanju ugljenog praha. Proračunski program je razvijen radi lakše upotrebe od strane inženjerskog osoblja prilikom analiza procesa u kotlovskim postrojenjima. Numeričke simulacije su izvršene za različite radne uslove kotla, prilikom loženja lignitom sa kopa Drmno. Suprotstavljeni zahtevi a smanjenjem emisije i efikasnim sagorevanjem, sa osvrtom na bezbedan rad pregrejača pare često zahtevaju rad kotla u uskim granicama radnih parametara, koji su utvrđeni pomoću termičkog proračuna kotla.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 61-74 preuzimanje