Marija Živković
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Metodološki pristup analizi usklađenosti razvoja toplifikacije i gasifikacije u našim gradovima
abstraktU Srbiji je u preko 40 gradova, priključenih na magistralni gasovodni sistem, izgrađen sistem centralizovanog snabdevanja toplotnom energijom (toplifikacioni sistem) koji u najvećem broju slučajeva koristi kao gorivo prirodni gas. Imajući u vidu da je tehno-ekonomski neopravdano i energetski neracionalno graditi paralelne centralizovane sisteme snabdevanja istih potrošača neophodno je istraživati usaglašenost razvoja oba sistema u cilju postizanja optimalnih tehno-ekonomskih efekata centralizovanog sistema snabdevanja energijom. U radu se u tom cilju analizira mogućnost usklađenosti razvoja toplifikacionog i gasovodnog sistema u našim gradovima imajući u vidu specifičnosti investicionih i eksploatacionih troškova oba sistema.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 49-63 preuzimanje -
Tehnička analiza hibridnog energetskog sistema fotonapon/vetar za proizvodnju električne energije
abstraktU ovom radu je analiziran integrisani hibridni sistem korišćenjem metode dinamičke simulacije. Osnovni parametri predloženog hibridnog sistema su: površina fotonaponskih panela i vetrogenerator. Tehnička analiza je urađena za tipičnu meteorološku godinu za grad Beograd. Korišćen je komercijalni računarski pro gram TRNSYS 16. Primenom metode dinamičke simulacije dobija se procena dobijene količine energije iz obnovljivih izvora. U ovom radu takođe je analizirano smanjenje emisije CO2 za razmatrane energetske sisteme.
0350-218X, 37 (2011), 2, 253-261 preuzimanje -
Karakteristike energetskog omotača zgrade i unutrašnjeg kvaliteta vazduha Istraživanje u zgradi osnovne škole „Ljubica Radosavljević - Nada” u Zaječaru
abstraktNedovoljno provetrene učionice imaju negativan uticaj na zdravlje dece i nastavnog osoblja. Škole u Srbiji, u većini slučajeva prirodno su ventilisane. Ispitivanjem kvaliteta vazduha u učionicama, uzimajući u obzir broj prisutne dece, utvrđuje se nivo zagađenja vazduha, nakon čega je moguće sprovođenje korektivnih mera. U ovom radu su prikazani rezultati merenja energetskih karakteristika omotača zgrade osnovne škole, koja se nalazi u Zaječaru, kao i rezultati parametara kvaliteta unutrašnjeg vazduha. Merenja su rađena tokom perioda grejne sezone i prikazani su rezultati toplotnog fluksa kroz omotač zgrade, tem per a ture, vlažnosti vazduha i koncentracije CO2. Ovi rezultati pokazuju da prosečna koncentracija CO2, na uzorkovanim mestima, često prelazi vrednosti od 1500 ppm u toku nastave, što ukazuje na neadekvatnu ventilaciju. Merenjima je takođe utvrđeno da su energetske karakteristike omotača zgrade škole loše.
0350-218X, 38 (2012), 3, 317-325 preuzimanje -
Deca predstavljaju populaciju koja je posebno osetljiva na Prisustvo zagađujućih materija u zatvorenom prostoru. Kvalitet unutrašnjeg vazduha je značajan uticajni parametar na zdravlje dece. Na kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama utiču zagađenje spoljašnjeg vazduha, način ventilacije u prostorijama, veliki broj dece u učionicama kao i njihova aktivnost. Za procenu kvaliteta unutrašnjeg vazduha, sprovedena su merenja na šest mernih mesta (u pet učionica i jedno merno mesto izvan škole), u jednoj osnovnoj školi u urbanom okruženju. U radu su predstavljene i analizirane koncentracije različitih fizičkih i hemijskih zagađivača u unutrašnjoj i spoljašnjoj sredini: ugljendioksid, ozon, azot-dioksid, formaldehid, isparljiva organska jedinjenja, suspendovane čvrste čestice različitih prečnika (do 2.5 mm i 10 mm) i policiklični aromatični ugljovodonici u česticama do 10 mm. Analiza rezultata sprovedenih merenja je pokazala da na povećanje koncentracije analiziranih zagađujućih polutanata najviše utiču građevinski materijali konstrukcije zgrade (zidovi, podovi, tavanica), nameštaj, boje, lakovi i sagorevanje uglja u kotlu za dobijanje toplotne energije za zagrevanje prostora.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 75-83 preuzimanje