Marina Jovanović
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Ocena sklonosti pepela mešavine ugljeva na prljanje i zašljakivanje kotlovskih grejnih površina
abstraktU ovom radu su prikazani rezultati ispitivanja fizičkih i kemijskih osobina mešavina ugljeva sa različitih kopova kolubarskog basena, sa različitim masenim udelima ugljeva u mešavinama. Urađena su laboratorijska ispitivanja tri uzorka uglja, sa dva polja kolubarskog basena, i to: „ Tamnava-Istočno Polje" - zapadni deo basena (MA, više toplotne moći), „Tamnava-Istočno Polje" - zapadni deo basena (MB, niže toplotne moći), i „Polje D"- istočni deo basena (MD). Takođe, izvršena je i ocena sklonosti pepela ka zašljakivanju primenom kriterijuma bazni broj - temperatura topivosti koji dobro opisuje domaće ugljeve. Takođe je pokazano da su kemijske i fizičke osobine mešavina aditivne veličine ugljeva koji čine mešavine dok sklonost ka zašljakivanju nije aditivna veličina.
0350-218X, 26 (2001), 1-4, 11-24 preuzimanje -
Redukcija emisije SOx i NOx na energetskim postrojenjima kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja uglja
abstraktU radu je opisana predložena tehnologija za proizvodnju električne energije sa smanjenom emisijom SOx i NOx kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja ugljenog praha. Gasifikacija uglja bila bi primenjena kao hemijska metoda za uklanjanje organskog sumpora iz uglja. Smanjenje emisije NOX ostvarilo bi se organizacijom procesa sagorevanja proizvedenog gasa i gasifikovanih čestica ugljenog praha u ložištu parnog kotla. Eksperimentalnim putem ispitana je efikasnost uklanjanja sumpora iz lignita „Kolubara" u sprašenom stanju. Eksperiment gasifikacije uglja izvršen je pri masenom protoku ugljenog praha 4,3 kg/h, i pri masenom odnosu H2O/ugalj = 0,426 kg/kg. Za vrednosti koeficijenta viška kiseonika A. - 0,54, 0,69 i 0,86 ostvarene su efikasnosti uklanjanja organskog sumpora od 49,15-69,38%, a sulfatni sumpor je pokazivao tendenciju porasta. Stepen konverzije ugljenika iznosio je od 41,58-70,96%.
0350-218X, 26 (2001), 1-4, 3-10 preuzimanje -
Urađena je dinamička simulacija proizvodnje potrošne tople vode u letnjem režimu rada. Cilj rada je procena energetske dobiti pri povezivanju solarnog sistema na mrežu daljinskog grejanja, radi zamene fosilnih goriva za zagrevanje tople vode za domaćinstva u letnjem periodu. Zagrevanje vode, za daljinsko grejanje i potrošnu toplu vodu, se obavlja u toplani 'Cerak' u Beogradu. Toplana je smeštena u predgrađu Beograda i snabdeva potrošnom toplom vodom jedno naselje tokom letnjeg perioda. Trenutno se za proizvodnju tople vode koriste fosilna goriva, uglavnom prirodni gas. U prvoj fazi projekta, planirano je da se postavi oko 5000 m2 solarnih kolektora.
0350-218X, 35 (2009), 1, 111-120 preuzimanje -
Procena održivosti opcija energetskog sistema koji koristi gas i obnovljive izvore energije za dobijanje sanitarne tople vode
abstraktNeke od mogućnosti zamene fosilnih goriva koja se koriste za proizvodnju toplotne energije su biomasa i solarna energija. Ovaj rad predstavlja ocenu različitih opcija energetskih sistema za proizvodnju potrošne tople vode u toplani. Toplana 'Cerak' se nalazi u sklopu JKP 'Beogradske elektrane' i kao osnovno gorivo koristi gas i mazut. Proizvodi toplotnu energiju za potrebe grejanja i zagrevanja potrošne vode (približno 17000 domaćinstava). Izabrano je nekoliko mogućnosti koje uključuju korišćenje obnovljive energije umesto fosilnih goriva za dobijanje toplotne energije u procesu zagrevanja sanitarne tople vode. Prema potrebnoj toplotnoj energiji u ovom radu je urađena ocena održivosti različitih energetskih opcija za nekoliko slučajeva: (1) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa, (2) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i iz solarnih kolektora, (3) toplotna energija dobijena sagorevanjem biomase, (4) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i biomase, i (5) toplotna energija dobijena sagorevanjem gasa i biomase i dobijena iz solarnih kolektora. Dobijeni rezultati su upoređeni preko opšteg indeksa održivosti koji predstavlja meru kompleksnosti sistema.
0350-218X, 36 (2010), 1, 163-171 preuzimanje -
Mogućnost i opravdanost korišćenja supstitucije fosilnih goriva sunčevom energijom pri proizvodnji sanitarne tople vode
abstraktGlavni cilj ovog rada je razmatranje mogućnosti i opravdanosti supstitucije fosilnih goriva, pre svega gasa, sunčevom energijom pri pripremi sanitarne tople vode korišćenjem dinamičkih simulacija razmatranog energetskog sistema, a pri različitim radnim režimima. Potrošna topla voda koja se koristi u letnjem periodu isporučuje se iz toplane 'Cerak' u Beogradu. Toplana za proizvodnju potrošne tople vode koristi fosilna goriva i to uglavnom gas.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 257-265 preuzimanje -
Emisija gasova sa efektom staklene bašte u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u gradovima Srbije
abstraktSmatra se da je emisija gasova sa efektom staklene bašte (Green House Gas ses – GHG) jedan od glavnih uzročnika aktuelnih klimatskih promena. S toga je neophodno da se neprestano radi na smanjenju emisije GHG. Republika Srbija, kao ne-Aneks I država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime i Kjoto protokola nastoji da doprinese ostvarenju osnovnih ciljeva Konvencije. Jedan
od prvih koraka u tom smislu je izrada nacionalnih komunikacija kao strateških nacionalnih dokumenata. Cilj ovih dokumenata je informisanje o statusu sprovođenja Konvencije, naporima i predviđenim akcijama države koje doprinose borbi protiv klimatskih promena. Sledeći korak je priprema sveobuhvatnog nacionalnog programa mera za ublažavanje. Program podrazumeva unapređenje modela projekcije emisija GHG za relevantne privredne sektore, analizu mogućnosti smanjenja emisija GHG u sektorima, proračunavanje troškova potrebnih za sprovođenje različitih scenarija, kao i utvrđivanje ukupnog potencijala za smanjenje emisija GHG na nacionalnom nivou.Za potpuno i kvalitetno sprovođenje ovih aktivnosti, neophodno je izraditi detaljan inventar emisija GHG u pojedinim sektorima. U okviru posebne studije su direktno od javnih komunalnih preduzeća koja se bave isporukom toplotne energije za 50 gradova u Srbiji prikupljeni podaci o potrošnji energenata, proizvedenoj toplotnoj energiji i grejnoj površini stambenog i poslovnog prostora po godinama u periodu 1990-2008. Kao reprezentativne godine perioda izabrane su 1990, 1998. i 2008. godina. U ovom radu su prikazani podaci o potrošnji energenata i rezultati proračuna emisije GHG pri proizvodnji toplotne energije u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u Srbiji za reprezentativne godine. Proračun emisije GHG je sproveden prema revidiranoj IPCC metodologiji koja propisuje standardne vrednosti donje toplotne moći i emisionih faktora za korišćena fosilna goriva.
U radu je data i projekcija emisije GHG do 2012. i 2015. godine usled sagorevanja fosilnih goriva koja se koriste za proizvodnju toplotne energije, za dva različita scenarija. Prvi sce nario predviđa povećanje emisije GHG pod pretpostavkom supstitucije čvrstih goriva prirodnim gasom, a drugi predstavlja slučaj kada bi prirodni gas u potpunosti bio zamenjen mazutom. Očekivano povećanje proizvodnje toplotne energije za oba scenarija je 10% do 2012. i 15% do 2015. godine u odnosu na baznu 2008. godinu.
0350-218X, 37 (2011), 2, 183-195 preuzimanje -
Deca predstavljaju populaciju koja je posebno osetljiva na Prisustvo zagađujućih materija u zatvorenom prostoru. Kvalitet unutrašnjeg vazduha je značajan uticajni parametar na zdravlje dece. Na kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama utiču zagađenje spoljašnjeg vazduha, način ventilacije u prostorijama, veliki broj dece u učionicama kao i njihova aktivnost. Za procenu kvaliteta unutrašnjeg vazduha, sprovedena su merenja na šest mernih mesta (u pet učionica i jedno merno mesto izvan škole), u jednoj osnovnoj školi u urbanom okruženju. U radu su predstavljene i analizirane koncentracije različitih fizičkih i hemijskih zagađivača u unutrašnjoj i spoljašnjoj sredini: ugljendioksid, ozon, azot-dioksid, formaldehid, isparljiva organska jedinjenja, suspendovane čvrste čestice različitih prečnika (do 2.5 mm i 10 mm) i policiklični aromatični ugljovodonici u česticama do 10 mm. Analiza rezultata sprovedenih merenja je pokazala da na povećanje koncentracije analiziranih zagađujućih polutanata najviše utiču građevinski materijali konstrukcije zgrade (zidovi, podovi, tavanica), nameštaj, boje, lakovi i sagorevanje uglja u kotlu za dobijanje toplotne energije za zagrevanje prostora.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 75-83 preuzimanje -
Kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama je veoma važan za zdravlje učenika i nastavnika, kao i za kvalitet učenja. Glavni izvor stvaranja CO2 potiče od metaboličkih procesa prisutnih. Takođe, koncentracija CO2 može da raste usled difuzije iz spoljašnje sredine, kao rezultat sagorevanja fosilnih goriva u okolini.
Koncentracija CO2 zavisi od nivoa provetrenosti, veličine učionice, broja učenika i veličine perioda vremena koje oni provedu u zgradi. Nivo provetrenosti u školama se meri veoma retko, čak ni kada loša provetrenost uzrokuje zdravstvene probleme i dovede do odsustva dece iz škole. Podaci o koncentraciji CO2 često se koriste za ocenu kvaliteta vazduha, čime se izbegavaju skupa i komplikovana merenja. U ovom radu su prikazana merenja koncentracije CO2 u unutrašnjem i spoljašnjem vazduhu u pet škola u toku grejne sezone. Prikazani rezultati su upoređeni sa važećim propisima i standardima u ovoj oblasti.0350-218X, 40 (2014), 1-2, 11-17 preuzimanje