Milić Erić
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
- http://www.vinca.rs/140/milic-eric/
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Ispitivanje podobnosti lignita 'Kolubara' i 'Kovin' za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem
abstraktU radu su dati rezultati iscrpnih ispitivanja ponašanja lignita "Kolubara" i "Kovin", pri sagorevanju u fluidizovanom sloju, izvršena za potrebe Elektroprivrede Srbije, sa ciljem da se dobiju podloge za razmatranje gradnje kotlova sa sagorevanjem u cirkulacionom fluidizovanom sloju u procesu revitalizacije starih blokova. Ispitivanja su izvršena korišćenjem originalne metodologije uvedene od strane Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke "Vinča", i proverene ispitivanjem više desetina domaćih ugljeva. Posebna pažnja u ovom ispitivanju posvećena je problemu korišćenja podataka dobijenih u mehurastom fluidizovanom sloju za analizu ponašanja lignita pri sagorevanju u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Ispitana su četiri kvaliteta liginta "Kolubara", toplotne moći 2,5-8,5 MJ/kg, i sa različitim sadržajem pepela, i više kvaliteta lignita "Kovin" u istom opsegu toplotne moći. Ispitivanja su obavljena u tri faze: (1) tehnička i elementarna analiza, i određivanje karakterističnih temperatura omekšavanja pepela standardnim postupkom i u fluidizovanom sloju, (2) ispitivanje procesa fragmentacije čestica uglja, određivanje brzine sagorevanja i temperature starta, određivanje vezivanja sumpora od strane pepela, i (3) ispitivanje ponašanja uglja u stacionarnim uslovima sagorevanja u pilot-postrojenju. Rezultati su pokazali da su ispitivani ligniti veoma pogodni za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati predstavljaju podlogu za izradu studije opravdanosti i izbor kotlova svetskih proizvođača.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 83-103 preuzimanje -
Proces gasifikacije biomase postaje sve značajnija tema razvojnih istraživanja u energetici i procesnoj tehnici. Biomasa se smatra obnovljivim i "CO2-neutralnim" gorivom, čijom se gasifikacijom može dobiti gas primenljiv u različite svrhe. U okviru projekta Nacionalnog programa energetske efikasnosti ispitivan je proces gasifikacije biomase (drvo, oklasak kukuruza), kao obnovljivog, lako dostupnog i jeftinog reaktanta. Cilj istraživanja je formulacija i konstrukcija pilot-postrojenja za gasifikaciju biomase u fluidizovanom sloju inertnog materijala, kao osnove za širu industrijsku primenu ove tehnologije. Proces gasifikacije biomase ispitivan je eksperimentalno i teorijski, da bi se odredili sastav produkata, kinetika procesa, i optimalni uslovi odvijanja procesa. Sastav produkata i kinetika procesa određivani su eksperimentalno, u laboratorijskom reaktoru sa fluidizovanim slojem. Matematički model gasifikacije obuhvata hemijsko-kinetičku karakterizaciju, energetske i materijalne bilanse procesa, i hidrodinamičke karakteristike reaktora sa fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati se mogu iskoristiti za optimizaciju procesa gasifikacije biomase u cilju dobijanja kvalitativno i kvantitativno optimalnog prinosa gasovitog proizvoda.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 5-22 preuzimanje -
Prilog određivanju uzroka pulzativnog sagorevanja u energetskim kotlovima loženim ugljenim prahom
abstraktU radu su prikazani rezultati kompleksnih ispitivanja fluktuacija pritiska na kotlu bloka 2 termoelektrane 'Ptolemais' (TPP 'Ptolemais'), Ptolemaida, u Grčkoj. Intenzivne i učestale pulzacije pritiska u njegovom plameno-gasnom traktu uzrokovale su značajnu nestabilnost plamena, što je rezultiralo smanjenjem produkcije pare i potrebu za konstantnom podrškom dodatnim tečnim gorivom. U cilju rešavanja problema izvršena su složena ispitivanja u nastojanju da se odredi uzrok značajnih oscilacija pritiska u plameno-gasnom traktu kotla. Merni sistem za karakterizaciju pulzacija zasnovan je na piezoelektričnim meračima - pretvaračima pritiska sa padnim opsegom ±5 kPa, a prikupljanje mernih podataka izvršeno je automatski sa učestanošću od oko 1 kHz. Za analizu podataka o oscilacijama pritiska u plameno-gasnom tpaktu kotla odnosno za odpeđivanje uzroka, inteziteta i frekvencije pulzacija korišćeno je nekoliko metoda u vremenskom i frekventnom domenu. Analize su pokazale vreme kašnjenja između signala sa pretvapača postavljenih na različitim mernim mestima duž Gasnog trakta kotla, na osnovu čega je određeno mesto nastanka pulzacija. Rezultati ispitivanja su jasno ukazali na uzrok poremaćaja u procesu sagorevanja sprašenog uglja u kotlu. Primenom odgovarajućih mera problem je opklonjen, a blok je dostigao nominalnu snagu uz projektne parametre pri stabilnom, dugotrajnom radu.
0350-218X, 34 (2008), 1, 69-81 preuzimanje -
Verifikacija smanjenja emisije praškastih materija posle rekonstrukcije elektrofilterskih postrojenja na blokovima A1, A2 i A4 u TE 'Nikola Tesla'
abstraktElektroprivreda Srbije mora da usaglasi svoj rad u pogledu emisija štetnih i opasnih materija u vazduh sa zahtevima EU do 2016. godine. Planom EPS-a do 2015. godine, pored ostalih mera, predviđene su rekonstrukcije elektrofiltera na preostalim blokovima termoelektrana u sastavu JP EPS Srbije. U periodu 2004-2007. godine urađene su rekonstrukcije elektro-filterskih postrojenja na blokovima A1, A2, A4 i A5 TE 'Nikola Tesla'. Isporučilac elektrofilterskih postrojenja je garantovao izlaznu koncentraciju praškastih materija koja je ≤50 mg/m3, što je potvrđeno garancijskim ispitivanjima prema standardu ISO 9096. Smanjenje izlazne koncentracije praškastih materija je ostvareno povećanjem visine i broja taložnih elektroda, dodavanjem još jednog polja elektroda i poboljšanjem strujno-naponskih karakteristika sekcija elektrofiltera. U ovom radu su prikazani rezultati garancijskih ispitivanja kojima je potvrđena izlazna garantovana koncentracija praškastih materija za rekonstruisano elektrofiltersko postrojenje.
0350-218X, 36 (2010), 1, 173-180 preuzimanje -
Numerički proračuni i merenja raspodele ugljenog praha u mlinskim kanalima sa žaluzinama i analiza teorijskih temperatura sagorevanja u kotlovima TE "Nikola Tesla" - A6
abstraktNiz nedavnih ispitivanja na postrojenjima Elektroprivrede Srbije pokazuju da se problem smanjene efikasnosti kotlova TE „Nikola Tesla”, usled visokih temperatura dimnih gasova, odnosno nefunkcionisanja regenerativnih zagrejača napojne vode visokog pritiska, može efikasno rešiti reorganizacijom procesa sagorevanja u ložištu, što se vrlo uspešno sprovodi primenom tzv. žaluzina za preraspodelu ugljenog praha i aerosmeše po visini mlinskih kanala.
U cilju sveobuhvatnije analize efekata primene žaluzina u mlinskim kanalima, koja ne iziskuje velike troškove, u Laboratoriji za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke „Vinča” razvijen je postupak za detaljnu numeričku simulaciju baziran na 2-D CFD komercijalnim modelima turbulentnog, dvofaznog toka sa Lagranžeovskim pristupom praćenja čestica. U radu je dato poređenje rezultata merenja preraspodele ugljenog praha i aerosmeše u mlinskim kanalima kotlova TE „Nikola Tesla”-A6 kod kojih su ugrađeni uređaji za preraspodelu goriva, sa rezultatima numeričke simulacije. Pored toga, predložen je postupak za proračun sastava produkata sagorevanja i teorijske temperature sagorevanja ugljenog praha u atmosferi aerosmeše, pomoću koga su, uz rezultate numeričke simulacije preraspodele ugljenog praha, date analize raspodele temperature po gorionicima duž visine kotla, što je važan podatak za primenu regenerativnih zagrejača napojne vode visokog pritiska i povećanja efikasnosti bloka.0350-218X, 37 (2011), 2, 223-240 preuzimanje