Nenad Crnomarković
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Redukcija emisije SOx i NOx na energetskim postrojenjima kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja uglja
abstraktU radu je opisana predložena tehnologija za proizvodnju električne energije sa smanjenom emisijom SOx i NOx kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja ugljenog praha. Gasifikacija uglja bila bi primenjena kao hemijska metoda za uklanjanje organskog sumpora iz uglja. Smanjenje emisije NOX ostvarilo bi se organizacijom procesa sagorevanja proizvedenog gasa i gasifikovanih čestica ugljenog praha u ložištu parnog kotla. Eksperimentalnim putem ispitana je efikasnost uklanjanja sumpora iz lignita „Kolubara" u sprašenom stanju. Eksperiment gasifikacije uglja izvršen je pri masenom protoku ugljenog praha 4,3 kg/h, i pri masenom odnosu H2O/ugalj = 0,426 kg/kg. Za vrednosti koeficijenta viška kiseonika A. - 0,54, 0,69 i 0,86 ostvarene su efikasnosti uklanjanja organskog sumpora od 49,15-69,38%, a sulfatni sumpor je pokazivao tendenciju porasta. Stepen konverzije ugljenika iznosio je od 41,58-70,96%.
0350-218X, 26 (2001), 1-4, 3-10 preuzimanje -
Ispitivanje podobnosti lignita 'Kolubara' i 'Kovin' za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem
abstraktU radu su dati rezultati iscrpnih ispitivanja ponašanja lignita "Kolubara" i "Kovin", pri sagorevanju u fluidizovanom sloju, izvršena za potrebe Elektroprivrede Srbije, sa ciljem da se dobiju podloge za razmatranje gradnje kotlova sa sagorevanjem u cirkulacionom fluidizovanom sloju u procesu revitalizacije starih blokova. Ispitivanja su izvršena korišćenjem originalne metodologije uvedene od strane Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke "Vinča", i proverene ispitivanjem više desetina domaćih ugljeva. Posebna pažnja u ovom ispitivanju posvećena je problemu korišćenja podataka dobijenih u mehurastom fluidizovanom sloju za analizu ponašanja lignita pri sagorevanju u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Ispitana su četiri kvaliteta liginta "Kolubara", toplotne moći 2,5-8,5 MJ/kg, i sa različitim sadržajem pepela, i više kvaliteta lignita "Kovin" u istom opsegu toplotne moći. Ispitivanja su obavljena u tri faze: (1) tehnička i elementarna analiza, i određivanje karakterističnih temperatura omekšavanja pepela standardnim postupkom i u fluidizovanom sloju, (2) ispitivanje procesa fragmentacije čestica uglja, određivanje brzine sagorevanja i temperature starta, određivanje vezivanja sumpora od strane pepela, i (3) ispitivanje ponašanja uglja u stacionarnim uslovima sagorevanja u pilot-postrojenju. Rezultati su pokazali da su ispitivani ligniti veoma pogodni za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati predstavljaju podlogu za izradu studije opravdanosti i izbor kotlova svetskih proizvođača.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 83-103 preuzimanje -
Poređenje modela razmene toplote zračenjem koji se koriste za numeričke simulacije kotlovskih ložišta
abstraktToplotno zračenje je dominantni mod prostiranja toplote sa vrućih produkata sagorevanja ka zidovima ložišta. Tačnost računanja flukseva zračenja je od suštinskog značaja za tačnost numeričkih simulacija, kojima se mogu predvideti performanse celokupnog procesa. Do sada je razvijeno nekoliko modela razmene toplote zračenjem, koji se mogu svrstati u fluksne, zonalne i hibridne modele. Reprezentativni modeli zračenja svake grupe opisani su u radu. Poređenje modela predstavljeno je za laboratorijsko ložište, za koje su prethodno određene tačne vrednosti neto razmenjenih energija zapreminskih zona i neto razmenjenih flukseva površinskih zona. Poređenje pokazuje da su zonalni modeli tačniji od fluksnih modela, čime se preporučuje njihova primena za numeričke simulacije ložišta za sagorevanje fosilnih goriva.
0350-218X, 36 (2010), 1, 153-161 preuzimanje -
Suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj Karakteristike i efikasnost
abstraktNivo svesti o zaštiti životne sredine u svetu je porastao poslednjih godina, a ekonomisti predviđaju njegov dalji, eksplozivan rast. Ovakva predviđanja ističu u prvi plan značaj smanjenja uticaja zagađivača vazduha, vode i zemlje. Oblast koja je od posebnog značaja je briga o mogućnosti formiranja kiselih kiša usled izdvajanja SO2 i azotnih oksida tokom sagorevanja fosilnih goriva. U tom smislu se ističu i programi odsumporavanja dimnih gasova koji se sprovode dugi niz godina u elektranama širom sveta, a poslednjih godina i u nas. U ovom radu su opisani suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj - direktnim unošenjem sorbenta u ložište, unošenjem sorbenta u kanal iza zagrejača vazduha ili u za to posebno projektovan reaktor kao i suvi sistem sa raspršivanjem. Posebno se razmatra ekonomski aspekt i efikasnost redukcije emisije SO2. Izbor metode je često zasnovan na poređenju cene primene metoda. Stoga su za opisane tehnologije dati prosečni troškovi redukcije emisije i istaknute one najefikasnije.
0350-218X, 38 (2012), 1, 61-80 preuzimanje -
Ispitan je uticaj broja čestica letećeg pepela koje nastaju fragmentacijom jedne čestice koksnog ostatka na radijaciona svojstva disperzne faze plamena ugljenog praha, kao i da li se primenom tako dobijenih radijacionih svojstava disperzne faze može dobiti slaganje rezultata numeričkih istraživanja sa rezultatima merenja. Za uslove sagorevanja unutar ložišta bloka A2 TENT snage 210 MNj, koncentracija čestica letećeg pepela i funkcija raspodele su određeni pod pretpostavkom da jedna čestica koksnog ostatka formira od jedne do pet čestica letećeg pepela.
Radijaciona svojstva oblaka čestica letećeg pepela izračunata su metodom nepravilne difrakcije. Rezultati pokazuju da sa porastom broja čestica letećeg pepela koje nastaju od jedne čestice koksnog ostatka rastu vrednosti koeficijenata apsorpcije i rasipanja zračenja, ali opada njihov odnos. Vrednosti radijacionih svojstava upotrebljene su u diferencijalnom matematičkom modelu procesa unutar izabranog ložišta. Koeficijent apsorpcije gasne faze određen je modelom jednog sivog gasa i u svim ispitivanim slučajevima bio je konstantan. Istraživanje je pokazalo da porast koeficijenta apsorpcije disperzne faze dovodi do porasta temperature gasne faze i flukseva upadnog zračenja, kao i da se slaganje sa rezultatima merenja postiže za sve izračunate vrednosti radijacionih svojstava disperzne faze.0350-218X, 39 (2013), 1-2, 27-36 preuzimanje