Predrag Radovanović
- Univerzitet u Beogradu, Mašinski fakultet, Kraljice Marije 16, 11120 Beograd 35, Srbija
- http://www.vinca.rs/140/predrag-radovanovic/
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Istraživanje spektara emisivnosti naslaga nastalih pri sagorevanju čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe
abstraktU ovom radu se opisuje istraživanje karakteristika toplotnog zračenja naslaga pepela nastalih pri sagorevanju čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe. Mereni su spektri normalne emisivnosti u opsegu talasnih dužina 2,5-25 mm i ukupne normalne emisivnosti uzoraka četiri vrste pepela debljina reda milimetara i to na 600-1100 K pri grejanju i hlađenju. Zaključeno je da su slojevi praha naslaga neprovidni za infracrveno zračenje. Spektralna emisivnost raste sa porastom talasne dužine zračenja i temperature pepela. Uticaj hemijskog sastava pepela na spektralnu emisivnost nije izrazit. Ukupna emisivnost opada sa porastom temperature. Slojevi naslaga se sinteruju i stapaju na temperaturi iznad 1000 K, pri čemu je emisivnost sinterovanog sloja viša od emisivnosti sloja pre sinterovanja. Kod jedne vrste sloja pepela, dolazi do semitransparencije nakon sinterovanja. Dobijeni rezultati su sumirani sa termotehničkog stanovišta i predložen je postupak njihovog korelisanja i korišćenja u okviru modela za simulaciju sagorevanja čvrstog fosilnog goriva u pećima široke upotrebe.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 3-16 preuzimanje -
Prilog određivanju uzroka pulzativnog sagorevanja u energetskim kotlovima loženim ugljenim prahom
abstraktU radu su prikazani rezultati kompleksnih ispitivanja fluktuacija pritiska na kotlu bloka 2 termoelektrane 'Ptolemais' (TPP 'Ptolemais'), Ptolemaida, u Grčkoj. Intenzivne i učestale pulzacije pritiska u njegovom plameno-gasnom traktu uzrokovale su značajnu nestabilnost plamena, što je rezultiralo smanjenjem produkcije pare i potrebu za konstantnom podrškom dodatnim tečnim gorivom. U cilju rešavanja problema izvršena su složena ispitivanja u nastojanju da se odredi uzrok značajnih oscilacija pritiska u plameno-gasnom traktu kotla. Merni sistem za karakterizaciju pulzacija zasnovan je na piezoelektričnim meračima - pretvaračima pritiska sa padnim opsegom ±5 kPa, a prikupljanje mernih podataka izvršeno je automatski sa učestanošću od oko 1 kHz. Za analizu podataka o oscilacijama pritiska u plameno-gasnom tpaktu kotla odnosno za odpeđivanje uzroka, inteziteta i frekvencije pulzacija korišćeno je nekoliko metoda u vremenskom i frekventnom domenu. Analize su pokazale vreme kašnjenja između signala sa pretvapača postavljenih na različitim mernim mestima duž Gasnog trakta kotla, na osnovu čega je određeno mesto nastanka pulzacija. Rezultati ispitivanja su jasno ukazali na uzrok poremaćaja u procesu sagorevanja sprašenog uglja u kotlu. Primenom odgovarajućih mera problem je opklonjen, a blok je dostigao nominalnu snagu uz projektne parametre pri stabilnom, dugotrajnom radu.
0350-218X, 34 (2008), 1, 69-81 preuzimanje -
Numerička analiza uticaja žaluzina na raspodelu ugljenog praha u kanalima aerosmeše kotla TENT-A6
abstraktMerenja koja su u toku 2006. godine sprovedena na kotlu TENT-A1 pokazala su da distribucija smeše vazduha i ugljenog praha po gorioničkim kanalima nije odgovarajuća, i da treba smanjiti količinu ugljenog praha u gornjim gorionicima. Za ostvarivanje tog cilja predviđena je ugradnja sistema žaluzina u kanalu iza mlina. U radu je prikazana numerička simulacija dvofaznog strujanja smeše vazduha i ugljenog praha u kanalu iza mlina gde su smeštene žaluzine, kao i u gorioničkim kanalima. Ova simulacija treba da posluži kao smernica za pravilnu ugradnju žaluzina. U radu je akcenat stavljen na analizu uticaja geometrijskih karakteristika žaluzina, a posebno na ugao otklona žaluzine, pošto su to glavni parametri koji određuju distribuciju ugljenog praha među gorionicima. Numerička simulacija je sprovedena komercijalnim programom FLU ENT 6.3. Zaključak analize je da žaluzine predstavljaju efikasan alat za redistribuiranje ugljenog praha. Međusoban položaj žaluzina je od suštinskog značaja za redistribuciju. Rastojanje između krilaca žaluzina u izvesnoj meri utiče na strujni profil, ali ne predstavlja dominantan parametar. Isto važi i za nagib listova lopatica u žaluzini.
0350-218X, 34 (2008), 2-3, 133-145 preuzimanje -
Numerički proračuni i merenja raspodele ugljenog praha u mlinskim kanalima sa žaluzinama i analiza teorijskih temperatura sagorevanja u kotlovima TE "Nikola Tesla" - A6
abstraktNiz nedavnih ispitivanja na postrojenjima Elektroprivrede Srbije pokazuju da se problem smanjene efikasnosti kotlova TE „Nikola Tesla”, usled visokih temperatura dimnih gasova, odnosno nefunkcionisanja regenerativnih zagrejača napojne vode visokog pritiska, može efikasno rešiti reorganizacijom procesa sagorevanja u ložištu, što se vrlo uspešno sprovodi primenom tzv. žaluzina za preraspodelu ugljenog praha i aerosmeše po visini mlinskih kanala.
U cilju sveobuhvatnije analize efekata primene žaluzina u mlinskim kanalima, koja ne iziskuje velike troškove, u Laboratoriji za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke „Vinča” razvijen je postupak za detaljnu numeričku simulaciju baziran na 2-D CFD komercijalnim modelima turbulentnog, dvofaznog toka sa Lagranžeovskim pristupom praćenja čestica. U radu je dato poređenje rezultata merenja preraspodele ugljenog praha i aerosmeše u mlinskim kanalima kotlova TE „Nikola Tesla”-A6 kod kojih su ugrađeni uređaji za preraspodelu goriva, sa rezultatima numeričke simulacije. Pored toga, predložen je postupak za proračun sastava produkata sagorevanja i teorijske temperature sagorevanja ugljenog praha u atmosferi aerosmeše, pomoću koga su, uz rezultate numeričke simulacije preraspodele ugljenog praha, date analize raspodele temperature po gorionicima duž visine kotla, što je važan podatak za primenu regenerativnih zagrejača napojne vode visokog pritiska i povećanja efikasnosti bloka.0350-218X, 37 (2011), 2, 223-240 preuzimanje