Sandra Stefanović
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Karakteristike energetskog omotača zgrade i unutrašnjeg kvaliteta vazduha Istraživanje u zgradi osnovne škole „Ljubica Radosavljević - Nada” u Zaječaru
abstraktNedovoljno provetrene učionice imaju negativan uticaj na zdravlje dece i nastavnog osoblja. Škole u Srbiji, u većini slučajeva prirodno su ventilisane. Ispitivanjem kvaliteta vazduha u učionicama, uzimajući u obzir broj prisutne dece, utvrđuje se nivo zagađenja vazduha, nakon čega je moguće sprovođenje korektivnih mera. U ovom radu su prikazani rezultati merenja energetskih karakteristika omotača zgrade osnovne škole, koja se nalazi u Zaječaru, kao i rezultati parametara kvaliteta unutrašnjeg vazduha. Merenja su rađena tokom perioda grejne sezone i prikazani su rezultati toplotnog fluksa kroz omotač zgrade, tem per a ture, vlažnosti vazduha i koncentracije CO2. Ovi rezultati pokazuju da prosečna koncentracija CO2, na uzorkovanim mestima, često prelazi vrednosti od 1500 ppm u toku nastave, što ukazuje na neadekvatnu ventilaciju. Merenjima je takođe utvrđeno da su energetske karakteristike omotača zgrade škole loše.
0350-218X, 38 (2012), 3, 317-325 preuzimanje -
Deca predstavljaju populaciju koja je posebno osetljiva na Prisustvo zagađujućih materija u zatvorenom prostoru. Kvalitet unutrašnjeg vazduha je značajan uticajni parametar na zdravlje dece. Na kvalitet unutrašnjeg vazduha u školama utiču zagađenje spoljašnjeg vazduha, način ventilacije u prostorijama, veliki broj dece u učionicama kao i njihova aktivnost. Za procenu kvaliteta unutrašnjeg vazduha, sprovedena su merenja na šest mernih mesta (u pet učionica i jedno merno mesto izvan škole), u jednoj osnovnoj školi u urbanom okruženju. U radu su predstavljene i analizirane koncentracije različitih fizičkih i hemijskih zagađivača u unutrašnjoj i spoljašnjoj sredini: ugljendioksid, ozon, azot-dioksid, formaldehid, isparljiva organska jedinjenja, suspendovane čvrste čestice različitih prečnika (do 2.5 mm i 10 mm) i policiklični aromatični ugljovodonici u česticama do 10 mm. Analiza rezultata sprovedenih merenja je pokazala da na povećanje koncentracije analiziranih zagađujućih polutanata najviše utiču građevinski materijali konstrukcije zgrade (zidovi, podovi, tavanica), nameštaj, boje, lakovi i sagorevanje uglja u kotlu za dobijanje toplotne energije za zagrevanje prostora.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 75-83 preuzimanje