Slobodan Pejković
- Filter Frigo d.o.o., Beograd, Ustanička br. 135, 11000 Beograd, Srbija, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Povećanje energetske efikasnosti toplotnih pumpi primenom gasnog motora za pogon rashladnih kompresora - primeri iz prakse -
abstraktJedan od „čistih” primarnih energenata je prirodni - zemni gas čije rezerve i potrošnja u svetu imaju izraženu težnju rasta i čijom je značajnom primenom završen 20. vek. Ekološki zahtevi i Kjoto protokol stavljaju prirodni gas ispred ostalih primarnih izvora energije. Rashladni uređaji i toplotne pumpe koje koriste gasni motor za pogon rashladnih kompresora nastali su u Japanu nakon druge svetske naftne krize 1973 godine. U Japanu je rasla potreba za električnom energijom, a elektrane nisu mogle da isprate potrebe tržišta. Japansko Ministarstvo za međunarodnu trgovinu i industriju, pokrenulo je 1981. godine, asocijaciju za tehnologiju hlađenja gasom povezujući time proizvođače motora sa prirodnim gasom kao pogonskim gorivom, sa proizvođačima opreme za klimatizaciju. Kao rezultat toga u Japanu je 1987. godine počela proizvodnja rashladnih uređaja i toplotnih pumpi sa gasnim pogonom. U to vreme AISIN kao član grupacije TOJOTA počinje proizvodnju gasom pogonjenih rashladnih uređaja i toplotnih pumpi. Kompanija TOJOTA kao veliki proizvođač motora za automobile, razvila je poseban motor koji kao pogonsko gorivo koristi prirodni gas ili tečni naftni gas za primenu u rashladnim uređajima. Potrošnja električne energije raste iz godine u godinu zbog promene klimatskih uslova i sve veće potrebe za klimatizacijom poslovnih i stambenih objekata. Potrošnja električne energije u našoj zemlji u letnjem periodu se izjednačila sa potrošnjom u zimskom periodu zbog ugrađenih klimatizera. Ugradnjom, odnosno primenom gasom pogonjenih toplotnih pumpi bi se značajno smanjila težnja ka porastu potrošnje električne energije. U radu je dat prikaz toplotne pumpe, proizvod firme AISIN iz Japana koja se koristi za klimatizaciju objekta ORSIM u Vrčinu. Ovo je prva takva instalacija izvedena u Srbiji i nalazi se u pogonu od decembra 2008. godine. Ovaj rad ima za cilj da ukaže na prednosti upotrebe gasom pogonjenih toplotnih pumpi u odnosu na toplotne pumpe sa rashladnim kompresorima pogonjenim elektro motorima.
0350-218X, 37 (2011), 3, 293-309 preuzimanje -
Energetski efikasno hlađenje telekomunikacionog centra primenom čilera sa bezuljnim rashladnim turbo kompresorima
abstraktBezuljni twin-turbo centrifugalni kompresor koristi elektromagnetne ležajeve i promenljiv broj obrtaja turbine da bi značajno povećao energetsku efikasnost pri parcijalnom opterećenju u odnosu na klasične kompresore čiji se ležajevi podmazuju uljem. Tri agregata za hlađenje vode (čilera) koji su ugrađeni u Telekomunikacionom Centru - Beograd, u aprilu 2008. imaju svaki po dva Turbocor kompresora i ukupnu rashladnu snagu od 1,97 MW. Ovakvo projektno rešenje sa bezuljnim kompresorima je prvi put primenjeno u Srbiji, a i na teritoriji bivše Jugoslavije. Procenjuje se da je ovim rešenjem ostvarena ušteda energije u toku sezone hlađenja 2008. godine veća od 35% u odnosu na prethodno rešenje sa klasičnim centrifugalnim kompresorima. U ovom radu su prikazani rezultati preliminarnih merenja radnih karakteristika i koeficijenata hlađenja (EER – energy efficiency ratio) agregata u realnim radnim uslovima.
0350-218X, 38 (2012), 2, 95-108 preuzimanje