Žana Stevanović
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
- http://http://www.vinca.rs/140/zana-stevanovic/
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Uobičajena je praksa da se pretpostavka neutralne atmosferske stabilnosti koristi prilikom procene potencijala vetra za primenu u proizvodnji energije. Na toj pretpostavci razvijeni su različiti numerički kodovi, bazirani kako na linearnim tako i na nelinearnim modelima. Poznato je ipak da na vertikalne profile brzine vetra znatno utiče atmosferska stabilnost definisana preko Ričardsonovog broja. Da bi se uzeli u obzir ti efekti i da bi se povećala tačnost rezultata, potrebno je uvesti temperaturu kao aktivni skalar npr. razmatrajući vertikalne gradijente impulsa. U ovom radu razmatra se taj pristup za stabilne i nestabilne uslove u atmosferskom graničnom sloju u poređenju sa slučajem neutralne stabilnosti. Slabo smičuće strujawe kao osnovna karakteristika atmosferskog graničnog sloja je analizirana poređenjem rezultata dobijenih sa tri različita dvo-jednačinska modela turbulencije: standardnim, modifikovanim i RNG k-e modelom, na primerima veštačkog konusnog brda i realnog kompleksnog terena - brda Hundhamer u Norveškoj.
0350-218X, 36 (2010), 1, 55-69 preuzimanje -
Tehnička analiza hibridnog energetskog sistema fotonapon/vetar za proizvodnju električne energije
abstraktU ovom radu je analiziran integrisani hibridni sistem korišćenjem metode dinamičke simulacije. Osnovni parametri predloženog hibridnog sistema su: površina fotonaponskih panela i vetrogenerator. Tehnička analiza je urađena za tipičnu meteorološku godinu za grad Beograd. Korišćen je komercijalni računarski pro gram TRNSYS 16. Primenom metode dinamičke simulacije dobija se procena dobijene količine energije iz obnovljivih izvora. U ovom radu takođe je analizirano smanjenje emisije CO2 za razmatrane energetske sisteme.
0350-218X, 37 (2011), 2, 253-261 preuzimanje -
Primena rezultata istraživanja potencijala vetra u Srbiji bila je neizvesna s obzirom na ograničenja u Zakonu o energetici. Promene odgovarajućih klauzula kroz izmenu pomenutog Zakona, i regulativno uvođenje statusa povlašćenog proizvođača električne energije, te prateće Uredbe o merama podsticaja za povlašćene proizvođače energije, stvorili su realne zakonske okvire da dođe i do izgradnje vetroelektrana u Srbiji. Kako su tokom realizacije projekata na temu vetra u Laboratoriji za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke „Vinča” uložena značajna finansijska sredstva za nabavku najreferentnijih softverskih alatki, odgovarajućih baza podataka i meteo-stuba, istraživači iz ove institucije su stekli neophodna iskustva i rutine da se bave problematikom vetra na visokom i kompetentnom nivou, što je i potvrđeno statusom u Wind Energy International, World Wind Energy Association, 2009/2010 (ISBN 987-3-940683-01-4). S druge strane, učestali kontakti koji su usledili od inostranih investitora i izraženih želja lokalnih samouprava u opštinama Istočne Srbije, te zainteresovanih privatnih kompanija i državnih institucija, nametnuli su želju i dodatno motivisali istraživače da i dalje rade na ovoj tematici, ali sada na jednoj platformi koja pokriva celokupnu problematiku izgradnje vetroelektrana. Ovaj rad sadrži deo izlaznih rezultata istraživanja o mogućoj održivoj izgradnji vetroelektrana u regionu Istočne Srbije na bazi glavnih karakteristika meteorologije vetra u ovom regionu.
0350-218X, 38 (2012), 1, 47-60 preuzimanje