Zoran Marković
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
- http://www.vinca.rs/140/zoran-markovic/
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Parametarska bifurkaciona analiza aksijalno pritisnutih slobodno oslonjenih cilindričnih ljuski korišćenjem metode konačnih elemenata
abstraktU radu su predstavljeni rezultati parametarske numeričke bifurkacione analize aksijalno pritisnutih, elastičnih, slobodno oslonjenih cilindara, različitih geometrijskih karakteristika. Korišćenjem metode konačnih elemenata i programskog paketa Ansys, proračunate su vrednosti aksijalnog pritiska pri kojima dolazi do gubitka stabilnosti i određeni pripadajući sopstveni vektori (najniži modovi) za analizirane modele cilindara. Dobijeni rezultati ukazuju na to da nosivost aksijalnog opterećenja slobodno oslonjenog cilindra značajno opada sa porastom odnosa poluprečnika i debljine zida cilindra. S druge strane, krutost cilindra na aksijalno opterećenje lagano opada sa porastom odnosa dužine i poluprečnika cilindra u posmatranoj oblasti geometrijskih karakteristika.
0350-218X, 35 (2009), 3-4, 263-282 preuzimanje -
Cilindrične tankozidne ljuske se često koriste kao strukturalni elementi u inženjerskim konstrukcijama. Aksijalno pritisnute cilindrične strukture su sklone pojavi gubitka stabilnosti, pri čemu im značajno opada nosivost i naglo menja geometrija strukture. Stoga je veoma bitno odrediti vrednosti spoljašnjeg opterećenja pri kojem dolazi do pojave gubitka stabilnosti. U opštem slučaju, analiza gubitka stabilnosti se može podeliti na bifurkacionu i nelinearnu analizu. Bifurkaciona analiza se koristi za razmatranje geometrijski idealnih, a nelinearna za analizu realnih struktura. Cilj ovog rada je da se odrede najniže vrednosti spoljašnjeg opterećenja pri kojem će doći do gubitka stabilnosti geometrijski idealnih, aksijalno pritisnutih, slobodno oslonjenih cilindara različitih geometrijskih karakteristika. U tu svrhu je korišćena numerička analiza zasnovana na metodi konačnih elemenata. Na osnovu rezultata parametarske numeričke analize, možemo zaključiti da nosivost aksijalno pritisnutog, geometrijski idealnog cilindra značajno opada sa porastom faktora debljine cilindra R/t. Takođe, rezultati pokazuju da dolazi i do pada krutosti sa porastom faktora vitkosti L/R, ali da uticaj faktora vitkosti na vrednost opterećenja pri pojavi izvijanja nije tako intenzivan.
0350-218X, 36 (2010), 1, 119-132 preuzimanje -
Emisija gasova sa efektom staklene bašte u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u gradovima Srbije
abstraktSmatra se da je emisija gasova sa efektom staklene bašte (Green House Gas ses – GHG) jedan od glavnih uzročnika aktuelnih klimatskih promena. S toga je neophodno da se neprestano radi na smanjenju emisije GHG. Republika Srbija, kao ne-Aneks I država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime i Kjoto protokola nastoji da doprinese ostvarenju osnovnih ciljeva Konvencije. Jedan
od prvih koraka u tom smislu je izrada nacionalnih komunikacija kao strateških nacionalnih dokumenata. Cilj ovih dokumenata je informisanje o statusu sprovođenja Konvencije, naporima i predviđenim akcijama države koje doprinose borbi protiv klimatskih promena. Sledeći korak je priprema sveobuhvatnog nacionalnog programa mera za ublažavanje. Program podrazumeva unapređenje modela projekcije emisija GHG za relevantne privredne sektore, analizu mogućnosti smanjenja emisija GHG u sektorima, proračunavanje troškova potrebnih za sprovođenje različitih scenarija, kao i utvrđivanje ukupnog potencijala za smanjenje emisija GHG na nacionalnom nivou.Za potpuno i kvalitetno sprovođenje ovih aktivnosti, neophodno je izraditi detaljan inventar emisija GHG u pojedinim sektorima. U okviru posebne studije su direktno od javnih komunalnih preduzeća koja se bave isporukom toplotne energije za 50 gradova u Srbiji prikupljeni podaci o potrošnji energenata, proizvedenoj toplotnoj energiji i grejnoj površini stambenog i poslovnog prostora po godinama u periodu 1990-2008. Kao reprezentativne godine perioda izabrane su 1990, 1998. i 2008. godina. U ovom radu su prikazani podaci o potrošnji energenata i rezultati proračuna emisije GHG pri proizvodnji toplotne energije u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u Srbiji za reprezentativne godine. Proračun emisije GHG je sproveden prema revidiranoj IPCC metodologiji koja propisuje standardne vrednosti donje toplotne moći i emisionih faktora za korišćena fosilna goriva.
U radu je data i projekcija emisije GHG do 2012. i 2015. godine usled sagorevanja fosilnih goriva koja se koriste za proizvodnju toplotne energije, za dva različita scenarija. Prvi sce nario predviđa povećanje emisije GHG pod pretpostavkom supstitucije čvrstih goriva prirodnim gasom, a drugi predstavlja slučaj kada bi prirodni gas u potpunosti bio zamenjen mazutom. Očekivano povećanje proizvodnje toplotne energije za oba scenarija je 10% do 2012. i 15% do 2015. godine u odnosu na baznu 2008. godinu.
0350-218X, 37 (2011), 2, 183-195 preuzimanje -
Prema međunarodno priznatoj metodologiji za procenu emisije gasova staklene bašte (The Revised 1996 IPCC Guidelines for National Green house Gas Inventories – GHG), preporučeno je da se u izradi inventara GHG koriste preciznije vrednosti o karakteristikama korišćenog fosilnog goriva. U ovom radu je prikazana analiza emisionih karakteristika domaćih niskokaloričnih lignita iz površinskih kopova kolubarskog basena. Izbor analiziranih uzoraka uglja izvršen je tako da se pokrije širok opseg sadržaja pepela i vlage, donjeg toplotnog efekta i drugih karakteristika sirovog uglja, sa ciljem da reprezentuju najširi spektar očekivanih kvaliteta ugljeva koji se dopremaju u termoelektrane. Dobijeni rezultati ukazuju da postoji jasno izražena linearna zavisnost donjeg toplotnog efekta od sadržaja pepela i sadržaja vlage, odnosno od sadržaja sagorljivih materija u reprezentativnim uzorcima uglja. U radu je prikazana eksperimentalno određena zavisnost sadržaja ugljenika i emisionog faktora od donjeg toplotnog efekta. U opsegu kvaliteta rovnog lignita, emisioni faktor ima znatno veću vrednost u odnosu na standardnu međunarodno preporučenu (IPCC) fiksnu vrednost za lignit.
0350-218X, 37 (2011), 2, 241-251 preuzimanje