Zoran Pavlović
- Laboratorija za termotehniku i energetiku, Institut za nuklearne nauke Vinča, Univerzitet u Beogradu, Srbija
Lista radova objavljenih u časopisu
-
Prilog određivanju uzroka pulzativnog sagorevanja u energetskim kotlovima loženim ugljenim prahom
abstraktU radu su prikazani rezultati kompleksnih ispitivanja fluktuacija pritiska na kotlu bloka 2 termoelektrane 'Ptolemais' (TPP 'Ptolemais'), Ptolemaida, u Grčkoj. Intenzivne i učestale pulzacije pritiska u njegovom plameno-gasnom traktu uzrokovale su značajnu nestabilnost plamena, što je rezultiralo smanjenjem produkcije pare i potrebu za konstantnom podrškom dodatnim tečnim gorivom. U cilju rešavanja problema izvršena su složena ispitivanja u nastojanju da se odredi uzrok značajnih oscilacija pritiska u plameno-gasnom traktu kotla. Merni sistem za karakterizaciju pulzacija zasnovan je na piezoelektričnim meračima - pretvaračima pritiska sa padnim opsegom ±5 kPa, a prikupljanje mernih podataka izvršeno je automatski sa učestanošću od oko 1 kHz. Za analizu podataka o oscilacijama pritiska u plameno-gasnom tpaktu kotla odnosno za odpeđivanje uzroka, inteziteta i frekvencije pulzacija korišćeno je nekoliko metoda u vremenskom i frekventnom domenu. Analize su pokazale vreme kašnjenja između signala sa pretvapača postavljenih na različitim mernim mestima duž Gasnog trakta kotla, na osnovu čega je određeno mesto nastanka pulzacija. Rezultati ispitivanja su jasno ukazali na uzrok poremaćaja u procesu sagorevanja sprašenog uglja u kotlu. Primenom odgovarajućih mera problem je opklonjen, a blok je dostigao nominalnu snagu uz projektne parametre pri stabilnom, dugotrajnom radu.
0350-218X, 34 (2008), 1, 69-81 preuzimanje -
Parametarska bifurkaciona analiza aksijalno pritisnutih slobodno oslonjenih cilindričnih ljuski korišćenjem metode konačnih elemenata
abstraktU radu su predstavljeni rezultati parametarske numeričke bifurkacione analize aksijalno pritisnutih, elastičnih, slobodno oslonjenih cilindara, različitih geometrijskih karakteristika. Korišćenjem metode konačnih elemenata i programskog paketa Ansys, proračunate su vrednosti aksijalnog pritiska pri kojima dolazi do gubitka stabilnosti i određeni pripadajući sopstveni vektori (najniži modovi) za analizirane modele cilindara. Dobijeni rezultati ukazuju na to da nosivost aksijalnog opterećenja slobodno oslonjenog cilindra značajno opada sa porastom odnosa poluprečnika i debljine zida cilindra. S druge strane, krutost cilindra na aksijalno opterećenje lagano opada sa porastom odnosa dužine i poluprečnika cilindra u posmatranoj oblasti geometrijskih karakteristika.
0350-218X, 35 (2009), 3-4, 263-282 preuzimanje -
Cilindrične tankozidne ljuske se često koriste kao strukturalni elementi u inženjerskim konstrukcijama. Aksijalno pritisnute cilindrične strukture su sklone pojavi gubitka stabilnosti, pri čemu im značajno opada nosivost i naglo menja geometrija strukture. Stoga je veoma bitno odrediti vrednosti spoljašnjeg opterećenja pri kojem dolazi do pojave gubitka stabilnosti. U opštem slučaju, analiza gubitka stabilnosti se može podeliti na bifurkacionu i nelinearnu analizu. Bifurkaciona analiza se koristi za razmatranje geometrijski idealnih, a nelinearna za analizu realnih struktura. Cilj ovog rada je da se odrede najniže vrednosti spoljašnjeg opterećenja pri kojem će doći do gubitka stabilnosti geometrijski idealnih, aksijalno pritisnutih, slobodno oslonjenih cilindara različitih geometrijskih karakteristika. U tu svrhu je korišćena numerička analiza zasnovana na metodi konačnih elemenata. Na osnovu rezultata parametarske numeričke analize, možemo zaključiti da nosivost aksijalno pritisnutog, geometrijski idealnog cilindra značajno opada sa porastom faktora debljine cilindra R/t. Takođe, rezultati pokazuju da dolazi i do pada krutosti sa porastom faktora vitkosti L/R, ali da uticaj faktora vitkosti na vrednost opterećenja pri pojavi izvijanja nije tako intenzivan.
0350-218X, 36 (2010), 1, 119-132 preuzimanje