Termotehnika - Broj 1-4, Godina 2004, Sveska 30
2004/1-4
-
Proces gasifikacije biomase postaje sve značajnija tema razvojnih istraživanja u energetici i procesnoj tehnici. Biomasa se smatra obnovljivim i "CO2-neutralnim" gorivom, čijom se gasifikacijom može dobiti gas primenljiv u različite svrhe. U okviru projekta Nacionalnog programa energetske efikasnosti ispitivan je proces gasifikacije biomase (drvo, oklasak kukuruza), kao obnovljivog, lako dostupnog i jeftinog reaktanta. Cilj istraživanja je formulacija i konstrukcija pilot-postrojenja za gasifikaciju biomase u fluidizovanom sloju inertnog materijala, kao osnove za širu industrijsku primenu ove tehnologije. Proces gasifikacije biomase ispitivan je eksperimentalno i teorijski, da bi se odredili sastav produkata, kinetika procesa, i optimalni uslovi odvijanja procesa. Sastav produkata i kinetika procesa određivani su eksperimentalno, u laboratorijskom reaktoru sa fluidizovanim slojem. Matematički model gasifikacije obuhvata hemijsko-kinetičku karakterizaciju, energetske i materijalne bilanse procesa, i hidrodinamičke karakteristike reaktora sa fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati se mogu iskoristiti za optimizaciju procesa gasifikacije biomase u cilju dobijanja kvalitativno i kvantitativno optimalnog prinosa gasovitog proizvoda.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 5-22 preuzimanje -
U radu su prikazani odabrani rezultati parametarskih proračuna izvedenih na osnovu numeričke simulacije procesa u ložištu za sagorevanje ugljenog praha energetskog kotla TENT-A2 210 MWe, sa odvođenjem šljake u čvrstom stanju i tangencijalnim rasporedom gorionika. Kao radni parametri karakteristični za pogonsko stanje ložišta, odabrani su finoća mlevenja ugljenog praha i kvalitet uglja. U parametarskoj analizi je posmatrano pet režima rada ložišta. Simulacija je izvedena na osnovu 3D matematičkog modela procesa, razvijenog za simulaciju procesa u ložištima industrijskih razmera. Prikazani su rezultati simulacija i analiziran uticaj odabranih parametara na konverziju čestica ugljenog praha usled sagorevanja, temperaturu dimnog gasa i koncentraciju ugljen-dioksida u ložištu, kao i flukseve toplotnog zračenja na ekranskom zidu. Naglašena je potencijalna primena matematičkog modeliranja procesa u ložištima energetskih kotlova za dijagnostiku i predviđanje pogonskih stanja i situacija.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 23-38 preuzimanje -
Rudnici uglja sa podzemnom eksploatacijom u Srbiji nalaze se dugo godina u ekonomskoj, finansijskoj i proizvodnoj krizi. Rudnici se zatvaraju jedan po jedan, proizvodnja u preostalim rudnicima opada. Razlozi su mnogobrojni, a jedan od razloga je veliki procenat sitnih frakcija iskopanog uglja (oko 60% proizvodnje čine klase uglja manje od 3-5 mm), koji se ne može prodati na tržištu. U okviru Strategije razvoja privrede Srbije do 2010. godine, koja je u Ministarstvu za nauku, tehnologije i razvoj urađena 2002. godine, po zahtevu Vlade Srbije, urađena je Studija "Korišćenje uglja iz malih rudnika za proizvodnju energije". Posebno su razmatrane mogućnosti korišćenja sitnih klasa, tj. celokupno proizvedenog uglja u kotlovima sa sagorevanjem u fluidizovanom sloju. U ovom radu su dati izvodi iz te studije. Date su procene rezervi uglja rudnika podzemne eksploatacije, i projekcija mogućeg povećanja proizvodnje do 2010. godine, uz procenu potrebnih investicionih sredstava i cene proizvedenog uglja. Analizirane su mogućnosti gradnje postrojenja za kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije za rudnike u blizini većih gradova, i gradnje termoelektrana, ukoliko nema odgovarajućih potrošača toplotne energije. Procenjene su potrebne investicije za gradnju termoenergetskih postrojenja, količina proizvedene toplotne i električne energije, i uticaj ovog programa na smanjenje uvoza energije i goriva.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 39-55 preuzimanje -
Dva bloka termoelektrane Kostolac B, projektovane snage 2 x 348,5 MW su od puštanja u pogon (1988-1991. godine) radila sa znatno smanjenom snagom i sa dosta pogonskih problema. U radu je u glavnim crtama prikazana koncepcija predviđenih modernizacija i rekonstrukcija na bloku B2 čijom realizacijom su otklonjeni uočeni nedostatci i omogućen trajan rad sa projektovanom snagom i nominalnim radnim parametrima. Postignuti efekti predstavljaju primer kako se sistematskim radom i saradnjom svih učesnika u realizaciji projekta mogu ostvariti dobri rezultati i sa relativno malim finansijskim sredstvima postići značajni energetski i finansijski efekti u proizvodnji električne energije i smanjiti emisija štetnih materija u okolinu.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 57-81 preuzimanje -
Ispitivanje podobnosti lignita 'Kolubara' i 'Kovin' za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem
abstraktU radu su dati rezultati iscrpnih ispitivanja ponašanja lignita "Kolubara" i "Kovin", pri sagorevanju u fluidizovanom sloju, izvršena za potrebe Elektroprivrede Srbije, sa ciljem da se dobiju podloge za razmatranje gradnje kotlova sa sagorevanjem u cirkulacionom fluidizovanom sloju u procesu revitalizacije starih blokova. Ispitivanja su izvršena korišćenjem originalne metodologije uvedene od strane Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke "Vinča", i proverene ispitivanjem više desetina domaćih ugljeva. Posebna pažnja u ovom ispitivanju posvećena je problemu korišćenja podataka dobijenih u mehurastom fluidizovanom sloju za analizu ponašanja lignita pri sagorevanju u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Ispitana su četiri kvaliteta liginta "Kolubara", toplotne moći 2,5-8,5 MJ/kg, i sa različitim sadržajem pepela, i više kvaliteta lignita "Kovin" u istom opsegu toplotne moći. Ispitivanja su obavljena u tri faze: (1) tehnička i elementarna analiza, i određivanje karakterističnih temperatura omekšavanja pepela standardnim postupkom i u fluidizovanom sloju, (2) ispitivanje procesa fragmentacije čestica uglja, određivanje brzine sagorevanja i temperature starta, određivanje vezivanja sumpora od strane pepela, i (3) ispitivanje ponašanja uglja u stacionarnim uslovima sagorevanja u pilot-postrojenju. Rezultati su pokazali da su ispitivani ligniti veoma pogodni za sagorevanje u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati predstavljaju podlogu za izradu studije opravdanosti i izbor kotlova svetskih proizvođača.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 83-103 preuzimanje -
Iskustva firme Rafako S.A. u projektovanju i izgradnji postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova objekata industrijske energetike
abstraktU radu su prikazana iskustva firme RAFAKO S. A. koja se odnose na postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, posebno na postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova vlažnim postupkom u elektrani Belhatov i postrojenja za odsumporavanje dimih gasova polu-suvim postupkom u elektrani Sjerša i kombinovanom postrojenju Lođ u Poljskoj. U ovom radu su predstavljene osnovne karakteristike, radni parametri, garantovani parametri i iskustva koja se odnose na proces projektovanja, montaže, puštanja u rad, primopredaje, rad i mogućnosti primene u budućim projektima. Sažeto su opisani neki problemi vezani za konstrukciju i eksploataciju postrojenja i primenjene metode njihovog rešavanja.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 105-120 preuzimanje