Termotehnika - Broj 1-4, Godina 2007, Sveska 33
2007/1-4
-
U ovom radu je pokazan pozitivan efekat na životnu sredinu implementacijom projekta mehanizma čistog razvoja u skladu sa Kjoto protokolom. Na ovom primeru potencijalnog projekta, postignut je pozitivan efekat podizanjem energetske efikasnosti u industriji, iskorišćenjem otpadne toplote sadržane u dimnom gasu i smanjenjem toplotnih gubitaka u okolinu. Investitor, industrijski razvijena zemlja sa obavezom smanjenja emisije gasova staklene bašte, nabavlja sertifikate za smanjenje emisije, realizuje projekat koji doprinosi povećanju energetske efikasnosti, drugim rečima, pozitivno utiče na slabljenje energetskog intenziteta i pomaže zemlji u razvoju.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 3-12 preuzimanje -
Potreba ujednačavanja (homogenizacije) kvaliteta uglja proizilazi iz činjenice da se u njegovoj primeni u termoelektranama računa sa njegovom ujednačenom energetskom vrednošću umesto sa masom. Stoga stalna promena kvaliteta uglja tokom eksploatacije nalaže potrebu njegove homogenizacije. U radu su prikazani postupci i savremene tehnologije za sprovođenje homogenizacije kontinualnim praćenjem pojedinih parametara kvaliteta uglja uz primenu različitih tipova savremenih analizatora.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 13-19 preuzimanje -
Konceptualni prikaz određivanja eksploatacionog kvaliteta uglja na površinskim kopovima uglja EPS-a
abstraktPraćenje karakteristika uglja (toplotne vrednosti, vlažnosti, pepela, sumpora) sprovodi se uzimanjem uzoraka na dva presipna mesta na kolubarskom ugljnosnom basenu i na jednom mestu u kostolačkom ugljonosnom basenu. Međutim, planiranje i prognoza kvaliteta uglja pre eksploatacije se ne sprovodi. Ovaj rad daje pregled ove vrste aktivnosti pri eksploataciju uglja u budućnosti na površinskim kopovima Elektroprivrede Srbije.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 21-26 preuzimanje -
Stabilno snabdevanje termoelektrana dovoljnim količinama uglja poznatog i traženog kvaliteta je osnova pouzdane i profitabilne proizvodnje električne energije. Za procenu kvaliteta uglja korišćeni su rezultati analiza obavljenih na uzorcima iz geoloških istražnih bušotina. Praktična iskustva su pokazala da postoji velika neusaglašenost između očekivanih i stvarnih rezultata kvaliteta uglja. Odnosno, rezultati dobijeni na uzorcima iz istražnih bušotina su veoma nepouzdani. Da bi se dobili upotrebljivi podaci obavljena je statistička obrada parametara dobijenih pri geološkim istražnim bušenjima i rezultata analiza uglja koje su zadnjih deset godina vršile laboratorije na rudniku i termoelektranama. Na bazi tih rezultata određena je funkcionalna zavisnost između količine pepela, vlage i toplotne moći uglja. Razvijen je i model za procenu kvaliteta uglja.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 27-35 preuzimanje -
Praćenje fizičkog obima proizvodnje uglja i njegovog kvaliteta u rudarskom basenu 'Kolubara'
abstraktProizvodnja iskopanog uglja u Rudarskom basenu "Kolubara" traje 24 sata kako je određeno planom proizvodnje. Većina proizvedenog uglja (90%) se šalje u termoelektrane. Isporuka iskopanog uglja od mesta vađenja do termoelektrana se kontroliše od strane Službe za koordinaciju proizvodnje u Vreocima. Nezavisno od realizacije fizičkog obima proizvodnje, neophodno je da ugalj bude odgovarajućeg kvaliteta sa poznatim parametrima koji ga određuju. Određivanje kvaliteta uglja koji se otkopava je stalan problem koji zahteva ozbiljan pristup i finansijsku pomoć.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 37-44 preuzimanje -
Efikasnost homogenizacije uglja je direktno zavisna od mogućnosti mehanizacije kojom se obavlja. Mašine za otkopavanje, transport, odlaganje i izuzimanje uglja sa deponija imaju značajan uticaj na efikasnost homogenizacije. Rad mehanizacije na odlaganju i uzimanju uglja utiče na efikasnost homogenizacije, količinski i kvalitetno. Proces homogenizacije može da se planira samo ako je sistem opremljen sa dovoljnim brojem mašina poznatih karakteristika. U radu je dat opis efikasne homogenizacije na deponiji uglja.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 45-53 preuzimanje -
Značajno mesto u korišćenju alternativnih izvora energije zauzima geotermalna energija. Energija termalnih voda je jedna od perspektivnih energetskih sirovina, s ekološkog stanovišta veoma značajna s obzirom da spada u obnovljive izvore energije. U radu je opisan potencijal geotermalnih izvora u Jošaničkoj Banji, kao i mogućnost njihove primene za zagrevanje plastenika. Jošanička Banja se nalazi u podnožju Kopaonika, blizu Raške, a njene geotermalne vode bile su poznate još u rimsko doba. Korišćenje geotermalnih voda je bitan deo budućeg razvoja Raškog regiona, a naročito Jošaničke Banje.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 55-62 preuzimanje