Termotehnika - Broj 2-3, Godina 2010, Sveska 36
2010/2-3
-
Zasluga za nastanak ovog istorijata Jugoslovenskog društva termičara i Društva termičara Srbije pripada u prvom redu kolegi Milanu-Miši Radovanoviću predsedniku DT Srbije. Njegove usrdne molbe i prijateljsko insistiranje tokom poslednjih nekoliko godina učinili su da pre godinu dana pisana verzija dobije naslov 'konačne' mada je u toku proteklih 12 meseci izašlo još niz poboljšanih odnosno potpunijih verzija koje su sve nosile ovaj atribut, jedino su bile dopunjavane i datumom svog štampanja, da bi se razlikovale jedna od druge. Sada, pošto su tekst poslednjih verzija pročitali još živi aktivisti iz drugih republika JDT iz doba velike Jugoslavije i dali svoju punu saglasnost napisanom o tom dobu, odlučili smo da pored izlaganja jedne ranije na sajtu DTS, ova poslednja verzija bude izložena što širem krugu termičara putem naše 'Termotehnike'. Napominjemo da je ova verzija još uvek živeći tekst podložan dopunama i ispravkama i bićemo zahvalni za sve dopune, pogotovu one koje se odnose na skupove održane zaključno sa Osmim simpozijumom JDT održanim 1990. godine u Neumu. Namera je da se u 2012. godini, u vreme obeležavanja 50-godina od osnivanja JDT objavi u našoj publicistici i definitivna verzija ovog istorijata, dopunjena novim podacima i ilustrovana fotografijama koje očekujemo da u međuvremenu primimo. Ja sam lično bio u toku svih dešavanja od osnivanja JDT 1962. do njegovog odlaska u Makedoniju posle Bledskog simpozijuma 1981. godine. Taj deo istorijata se oslanja na moja sećanja i dokumentaciju koja postoji. Za aktivnosti koje su se odvijale posle tog vremena kad je bila ukinuta funkcija generalnog sekretara JDT i kada sam pored redovnog posla bio u potpunosti angažovan na realizovanju međunarodnog programa Kompendijuma o termofizičkim osobinama čvrstih materijala, pomogli su komentari kolege Vojina Grkovića za period dok je rukovodstvo Društva bilo u Novom Sadu, kao i dopune kolege Gorana Jankesa za period pri kraju istog i kasnije u vezi rada Sekcije za industrijsku energetiku. Kolega Simeon Oka je pomogao sa iscrpnim podacima o akciji regionalnog okupljanja oko fluidizacije i šire u periodu 1996-2005. koju su vodili on i kolega Ljubomir Jovanović, kao i podacima o časopisima 'Termotehnika' i 'Thermal Science' i njihovom trajanju. U delu koji se odnosi na aktivnosti i rezultate naslednice JDT posle vraćanja organizacije u Beograd oslanjao sam se na izveštaj predsednika Društva za Godišnju skupštinu 31. januara 2008. godine, kao i dopune potpredsednika DTS Gorana Jankesa. Osnovu za zaključni deo istorijata predstavljao je tekst kolege Ljubomira Jovanovića pisan u vreme pre njegovog preranog odlaska.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 181-214 preuzimanje -
U radu je analiziran uticaj promene temperature i protoka rashladne vode kondenzatora na snagu parne turbine i energetsku efikasnost turbopostrojenja. Za proračun snage turboagregata korišćena je univerzalna karakteristika parne turbine. Kao kriterijum za ocenu energetske efikasnosti korišćena je specifična potrošnja toplote turbopostrojenja polu neto. Rezultati ispitivanja pokazuju da se snaga turbine i energetska efikasnost ispitivanog turbopostrojenja mogu povećati. Radi toga neophodno je povećanje kapaciteta sistema rashladne vode kondenzatora. Konačna ocena o mogućem poboljšanju performansi turbo-postrojenja može se doneti tek nakon tehno-ekonomske analize koja bi uključila i troškove potrebne investicije.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 215-224 preuzimanje -
Ovaj rad prikazuje eksperimentalne rezultate toplotne difuzivnosti cinka dobijene primenom laserske impulsne metode. Rezultati se odnose na temperaturni opseg od -20 do 400 °C, temperature bliske tački topljenja cinka. Ukupna proširena merna nesigurnost dobijenih rezultata je u opsegu od 1 do 2%.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 225-231 preuzimanje -
Unapređenje energetske i ekološke efikasnosti termoelektrana snižavanjem temperature tačke rose dimnih gasova
abstraktU radu je prikazana mogućnost snižavanja temperature tačke rose dimnih gasova injektiranjem gasovitog NH3 u dimni kanal termo-elektrane. U dimnom kanalu termoelektrane pretpostavlja se odvijanje hemijske reakcije 2×NH3(g) + SO3(g) + H2O(g) ® (NH4)2SO4(s). Proračun termodinamičkih funkcija DH, DS, DG, Kp i proračun sastava ravnotežne mešavine reakcije sinteze (NH4)2SO4(s) prikazan u ovom radu pokazuje da se injektiranjem NH3 u dimni kanal u iznosu od 100 ppm i pri zapreminskom udelu vodene pare u dimnim gasovima od 5% do 50% stepen reagovanja SO3 raste i kreće se u intervalu 90% do 100%, respektivno. Pri stehiometrijskom odnosu reaktanata razmatrane reakcije stepen reagovanja SO3 kreće se u intervalu od oko 98 do 100%. Smanjenje koncentracije SO3 u dimnim gasovima nastalo injektiranjem NH3 ima za posledicu snižavanja temperature tačke rose dimnih gasova, sprečavanje pojave nisko-temperaturske korozije, a samim tim energetske i ekološke efikasnosti rada termoelektrane što i jeste cilj istraživanja u ovom radu. Proizvod (NH4)2SO4(s) dobijen injektiranjem amonijaka u dimne gasove uz određeni tretman može korisno poslužiti kao azotno đubrivo u poljoprivredi.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 233-245 preuzimanje -
Struktura sistema za distribuciju vazduha pod pritiskom može da utiče na karakteristike energetske efikasnosti celokupnog sistema za proizvodnju, pripremu i distribuciju vazduha pod pritiskom. U radu se daje detaljan prikaz strukture sistema za distribuciju vazduha pod pritiskom i predlaže novo, energetski efikasno, rešenje sistema distribucije za snabdevanje pojedinih proizvodnih linija. Pored prednosti u pogledu energetske efikasnosti, predloženo rešenje je bolje i sa aspekta menadžmenta rada celokupnog proizvodnog sistema.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 247-255 preuzimanje -
Mogućnost i opravdanost korišćenja supstitucije fosilnih goriva sunčevom energijom pri proizvodnji sanitarne tople vode
abstraktGlavni cilj ovog rada je razmatranje mogućnosti i opravdanosti supstitucije fosilnih goriva, pre svega gasa, sunčevom energijom pri pripremi sanitarne tople vode korišćenjem dinamičkih simulacija razmatranog energetskog sistema, a pri različitim radnim režimima. Potrošna topla voda koja se koristi u letnjem periodu isporučuje se iz toplane 'Cerak' u Beogradu. Toplana za proizvodnju potrošne tople vode koristi fosilna goriva i to uglavnom gas.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 257-265 preuzimanje