centralizovani energetski sistemi
-
Metodološki pristup analizi usklađenosti razvoja toplifikacije i gasifikacije u našim gradovima
abstraktU Srbiji je u preko 40 gradova, priključenih na magistralni gasovodni sistem, izgrađen sistem centralizovanog snabdevanja toplotnom energijom (toplifikacioni sistem) koji u najvećem broju slučajeva koristi kao gorivo prirodni gas. Imajući u vidu da je tehno-ekonomski neopravdano i energetski neracionalno graditi paralelne centralizovane sisteme snabdevanja istih potrošača neophodno je istraživati usaglašenost razvoja oba sistema u cilju postizanja optimalnih tehno-ekonomskih efekata centralizovanog sistema snabdevanja energijom. U radu se u tom cilju analizira mogućnost usklađenosti razvoja toplifikacionog i gasovodnog sistema u našim gradovima imajući u vidu specifičnosti investicionih i eksploatacionih troškova oba sistema.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 49-63 preuzimanje -
U radu je predstavljena multikriterijalna procjena održivosti energetskih sistema različitih izvora na jednom realnom i kompleksnom primjeru elektroenergetskog sistema. Analiza je bazirana na procjeni održivosti rekonstrukcije bloka 110 MW na sprašeni ugalj, kao i uporedivih opcija kao što su termoblok sa sagorijevanjem u fluidiziranom sloju, kombi ciklus rekonstrukcija hidroenergetskog postrojenja, solarna elektrana, farma vjetroelektrana, i postrojenje na biomasu. Korištena metodologija je bazirana na sistemu stohastičkih modela neodređenosti, koja omogućava realizaciju procjene uz pomoć različitih sistema, kao i dobijanje različitih normalizacijskih indeksa korištenjem nenumeričke (ordinalne), netačne (intervalne) i nekompletne informacije dobijene iz izvora različite pouzdanosti i vjerovatnoće. Kroz analizu multikriterijalne procjene održivosti različitih opcija energetskih sistema, donosiocima odluka se nudi mogućnost procjenjivanja različitih opcija, te izbor optimalne opcije kao finalni rezultat multikriterijalne analize.
0350-218X, 32 (2006), 1-4, 65-73 preuzimanje -
Predmet rada je optimizacija parnog sistema u Kompaniji 'Duga a. d.', sa ciljem manjeg korišćenja neobnovljivih energetskih resursa, sa težištem na smanjenju troškova prirodnog gasa. Nizom aktivnosti, postignuta je decentralizacija predimenzionisanog parnog sistema, ukupne dužine od nekoliko kilometara, a koji se prostire na 10 hektara zemljišta i podmiruje potrebe za vodenom parom osam toplotnih podstanica za grejanje 40 objekata. Optimizovan energetski sistem je prilagođen sadašnjim potrebama kompanije. Od jedne energetske celine formirano je nekoliko nezavisnih energetskih celina, po principu energetskih krugova, koji su funkcionalno zamenile postojeći parni sistem. Najudaljenije tačke parnog sistema su izdvojene iz sistema i energetski osamostaljene. Parni razvod smanjen je u dužini od preko 1000 m, a samim tim su umanjeni toplotni gubici prilikom transporta pare i povrata kondenzata. Investicijama kojima je rok isplativosti manji od godinu dana, urađena su poboljšanja energetskog sistema, što je dovelo do smanjenja potrošnje prirodnog gasa za 500 000 m3 na godišnjem nivou (35%). Smanjeni su i ukupni troškovi energenata i vode za oko 35%. Postignuto je i povećanje energetske efikasnosti po toni ostvarene proizvodnje za 40%. Poboljšanjima energetskog sistema je omogućen i kontinuitet u ostvarivanju budućih poboljšanja, kako u tehničkom tako i u finansijskom smislu.
0350-218X, 35 (2009), 1, 73-79 preuzimanje -
Sorpciono hlađenje postaje sve važnije u sprečavanju eksponencijalnog porasta potrošnje električne energije u sistemima za klimatizaciju. Zbog globalnog zagrevanja se očekuje porast korišćenja sistema za klimatizaciju. Korišćenje standardne rashladne opreme i popularnih split-sistema za klimatizaciju će uzrokovati porast potrošnje energije. Postoje dve mogućnosti: proizvesti više električne energije iz obnovljivih izvora da bi se pokrila povećana potražnja ili promeniti tehnologiju hlađenja. Zbog konkurencije visoko-efikasnih električnih rashladnih sistema, potreban je novi napredak u razvoju starih sorpcionih i adsorpcionih rashladnih sistema. Korišćenjem energije Sunca ili otpada kao pogonske sile ovih sistema, takođe se suočavamo sa problemima skladištenja rashladne energije. U ovom radu je prikazan pregled skorašnjeg razvoja u ovim oblastima u SAD i Evropi.
0350-218X, 36 (2010), 1, 31-46 preuzimanje