efikasnost
-
Metodološki pristup analizi usklađenosti razvoja toplifikacije i gasifikacije u našim gradovima
abstraktU Srbiji je u preko 40 gradova, priključenih na magistralni gasovodni sistem, izgrađen sistem centralizovanog snabdevanja toplotnom energijom (toplifikacioni sistem) koji u najvećem broju slučajeva koristi kao gorivo prirodni gas. Imajući u vidu da je tehno-ekonomski neopravdano i energetski neracionalno graditi paralelne centralizovane sisteme snabdevanja istih potrošača neophodno je istraživati usaglašenost razvoja oba sistema u cilju postizanja optimalnih tehno-ekonomskih efekata centralizovanog sistema snabdevanja energijom. U radu se u tom cilju analizira mogućnost usklađenosti razvoja toplifikacionog i gasovodnog sistema u našim gradovima imajući u vidu specifičnosti investicionih i eksploatacionih troškova oba sistema.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 49-63 preuzimanje -
Uvođenje novog koncepta elektromotornog pogona za karton i papir mašine doprinosi smanjenju potrošene energije u ovom karakterističnom pogonu za sve papir i karton mašine. Pogon pumpe for mer partije može se naći i u papir i karton mašinama manjeg kapaciteta, kao i u mašinama sa velikim kapacitetima kao što je Fabrika kartona „Umka” na Umci, kod Beograda. Prikazani su obrađeni rezultati merenja, kao i zaključci izvedenih analiza, sprovedenih na osnovu dobijenih rezultata.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 39-48 preuzimanje -
Zemlje razvijene tržišne ekonomije neprestano se trude da i u granama koje su tradicionalni monopoli, kakvi su svi infrastrukturni sistemi, uvedu zakonitosti tržišnog poslovanja, sa ciljem da stalno podižu efikasnost i efektivnost nacionalne ekonomije. Donošenje direktive Evropske Unije br. 96/92/EC i br. 2003/54/EC su primeri kako u oblasti energetike, odnosno proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije može postupno, da se uvodi konkurencija kao sredstvo za podizanje ekonomske efikasnosti ove delatnosti. Elektroprivreda Srbije od prvog januara 1992. godine do danas funkcioniše kao javno preduzeće za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije i proizvodnju uglja na celoj teritoriji Republike Srbije bez bitnijih organizacionih i drugih promena. Uspostavljen sistem visoke hijerarhijske centralizacije je prevaziđen sa ekonomskog i organizacionog stanovišta. U radu se izlažu mogući modeli organizacionog dizajna Elektroprivrede Srbije, kao polazna osnova za njegovu postupnu transformaciju.
0350-218X, 32 (2006), 1-4, 23-33 preuzimanje -
Predmet rada je optimizacija parnog sistema u Kompaniji 'Duga a. d.', sa ciljem manjeg korišćenja neobnovljivih energetskih resursa, sa težištem na smanjenju troškova prirodnog gasa. Nizom aktivnosti, postignuta je decentralizacija predimenzionisanog parnog sistema, ukupne dužine od nekoliko kilometara, a koji se prostire na 10 hektara zemljišta i podmiruje potrebe za vodenom parom osam toplotnih podstanica za grejanje 40 objekata. Optimizovan energetski sistem je prilagođen sadašnjim potrebama kompanije. Od jedne energetske celine formirano je nekoliko nezavisnih energetskih celina, po principu energetskih krugova, koji su funkcionalno zamenile postojeći parni sistem. Najudaljenije tačke parnog sistema su izdvojene iz sistema i energetski osamostaljene. Parni razvod smanjen je u dužini od preko 1000 m, a samim tim su umanjeni toplotni gubici prilikom transporta pare i povrata kondenzata. Investicijama kojima je rok isplativosti manji od godinu dana, urađena su poboljšanja energetskog sistema, što je dovelo do smanjenja potrošnje prirodnog gasa za 500 000 m3 na godišnjem nivou (35%). Smanjeni su i ukupni troškovi energenata i vode za oko 35%. Postignuto je i povećanje energetske efikasnosti po toni ostvarene proizvodnje za 40%. Poboljšanjima energetskog sistema je omogućen i kontinuitet u ostvarivanju budućih poboljšanja, kako u tehničkom tako i u finansijskom smislu.
0350-218X, 35 (2009), 1, 73-79 preuzimanje -
Suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj Karakteristike i efikasnost
abstraktNivo svesti o zaštiti životne sredine u svetu je porastao poslednjih godina, a ekonomisti predviđaju njegov dalji, eksplozivan rast. Ovakva predviđanja ističu u prvi plan značaj smanjenja uticaja zagađivača vazduha, vode i zemlje. Oblast koja je od posebnog značaja je briga o mogućnosti formiranja kiselih kiša usled izdvajanja SO2 i azotnih oksida tokom sagorevanja fosilnih goriva. U tom smislu se ističu i programi odsumporavanja dimnih gasova koji se sprovode dugi niz godina u elektranama širom sveta, a poslednjih godina i u nas. U ovom radu su opisani suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj - direktnim unošenjem sorbenta u ložište, unošenjem sorbenta u kanal iza zagrejača vazduha ili u za to posebno projektovan reaktor kao i suvi sistem sa raspršivanjem. Posebno se razmatra ekonomski aspekt i efikasnost redukcije emisije SO2. Izbor metode je često zasnovan na poređenju cene primene metoda. Stoga su za opisane tehnologije dati prosečni troškovi redukcije emisije i istaknute one najefikasnije.
0350-218X, 38 (2012), 1, 61-80 preuzimanje