energetska efikasnost građevinskih objekata
-
Savremeni zahtevi projektovanja građevinskih objekata, kao što su minimizacija mase uz povećanje otpornosti, predviđanje kvaliteta i ponašanja konstrukcije na duže vreme ili pod neuobičajenim okolnostima, kao što su seizmičko opterećenje, vatra ili eksplozija, zatim povećanje energetske efikasnosti uz minimizaciju korišćenih materijala i energenata, utiču da se i u ovoj oblasti sve češće, pa i za manje objekte, koriste neke od numeričkih metoda računske mehanike. Svetska praksa je pokazala da, ako se metode računske mehanike koriste pravilno, projektovanje postaje brže, efikasnije i jeftinije, a kvalitet projektovanog, rekonstruisanog ili revitalizovanog objekta se povećava. Razmatra se primena dve standardne numeričke metode iz oblasti računske mehanike u izučavanju toplotnih gubitaka nehomogenih omotača zgrade, sa ciljem da se kvantitativno oceni ušteda energije koja se dobija optimizacijom mase, cene i kvaliteta korišćenih materijala omotača zgrade. Dobijeni rezultati pokazuju da se korišćenjem predloženih programskih paketa, dobijaju pouzdani rezultati, uz mogućnost optimizacuje odnosa: cena omotača / minimizacija toplotnih gubitaka, a u cilju povećanja energetske efikasnosti građevinskih objekata.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 119-134 preuzimanje -
U ovom radu je pokazan pozitivan efekat na životnu sredinu implementacijom projekta mehanizma čistog razvoja u skladu sa Kjoto protokolom. Na ovom primeru potencijalnog projekta, postignut je pozitivan efekat podizanjem energetske efikasnosti u industriji, iskorišćenjem otpadne toplote sadržane u dimnom gasu i smanjenjem toplotnih gubitaka u okolinu. Investitor, industrijski razvijena zemlja sa obavezom smanjenja emisije gasova staklene bašte, nabavlja sertifikate za smanjenje emisije, realizuje projekat koji doprinosi povećanju energetske efikasnosti, drugim rečima, pozitivno utiče na slabljenje energetskog intenziteta i pomaže zemlji u razvoju.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 3-12 preuzimanje -
Agencija za energetsku efikasnost Republike Srbije je formirana zbog strateške potrebe Srbije za unapređenim uslova i mera za racionalno korišćenje energije i energenata. Osnovana je 2002. godine u okviru reforme energetskog sektora, a uz finansijsku podršku Evropske Unije preko Evropske agencije za rekonstrukciju (iz programa CARDS). Predlaganjem podsticajnih mera za povećanje energetske efikasnosti i promovisanjem značaja energetske efikasnosti, kao i upravljanjem programima i projektima za racionalno i šire korišćenje energije iz obnovljivih izvora energije (jednim od ključnih faktora održivog razvoja), Agencija doprinosi unapređenju društveno odgovornog ponašanja prema energiji u svim strukturama države i društva. Na taj način se poboljšavaju indikatori efikasnog korišćenja energije u Srbiji i posredno doprinosi efektivnosti nacionalnog energetskog sistema i energetskoj bezbednosti zemlje.
0350-218X, 34 (2008), 2-3, 117-132 preuzimanje -
Ekonomski i ekološki uticaji poslovanja kompanija na zajednicu zahtevaju od menadžera suočavanje sa (ne)efikasnošću, odnosno (ne)-efektivnošću njihovog delovanja u oblasti zaštite životne sredine, kao i prihvatanje odgovornosti za način na koji preduzeća koriste energiju i energetske resurse. Rastuća potrošnja fosilnih goriva u industrijskom sektoru rezultirala je negativnim uticajem na ekologiju. Ključni faktor energetske efikasnosti je menadžment. Efikasnije i za zajednicu prihvatljivije rešenje je da se profit kompanije poveća smanjenjem potrošnje energenata i tako stekne reputacija društveno odgovornog preduzeća, umesto da se uvećanjem prodaje uvećava godišnji obrt preduzeća. Namera nam je da ovim radom ukažemo na to da je reputacija preduzeća merljiva kategorija, koja ne zavisi od povećanja prodaje i profita, već od uticaja koji preduzeće ima na životnu sredinu.
0350-218X, 35 (2009), 1, 37-46 preuzimanje -
Monitoring i evaluaciono istraživanje promene politike energetske efikasnosti paralelni monitoring, evaluacija i komunikacije - evaluacija uticaja projekta - kolaborativni pristup
abstraktProjekat energetske efikasnosti u Srbiji, u svom odgovoru na milenijumski cilj održivog razvoja, metodološki je potpuno inovativan. Paralelno sa definisanim ciljevima, Projekat donosi inovativno razvijeni pristup monitoringa i evaluacije, nazvan 'Paralelni monitoring, evaluacija i komunikacije'. Obrađeni su sledeći aspekti novorazvijenog pristupa: participatorni monitoring i evaluacija ostvarivanja ciljeva; istraživanje rezonantnog uticaja Projekta, evaluaciju sveukupne politike energetske efikasnosti, instrumentalna i konceptualna; komuniciranje rezultata monitoringa i evaluacije, rezultata i dugoročnih uticaja. Metodologija interaktivno obuhvata različite kriterijume i aspekte, od tehničkih i ekonomskih, do socioloških i ekoloških. Evaluacija takođe obuhvata: rezultate instrumentalizacije - primene mera energetske efikasnosti, postignute uštede, smanjenje zagađenja životne sredine; konceptualne rezultate u vezi sa podizanjem svesti o energetskoj efikasnosti, povećanjem i širenjem znanja, povećanjem zadovoljstva korisnika, promenama u obrascu ponašanja i promenama u javnom diskursu. Inovativni pristup predstavlja sjajno ujedinjenje nekoliko, potpuno različitih nauka: tehničkih - arhitekture, građevinarstva i mašinstva; ekonomije, finansija i finansijske analize; humanističkih nauka kao što su sociologija, psihologija i relativno nova grana, komunikologija. Nijedna od pomenutih ekspertiza se ne koristi izdvojeno, već njihova 'kolaboracija'© daje sinergički rezultat u finalnoj evaluaciji! Prilikom projektovanja metodološkog pristupa, suočili smo se sa veoma izazovnim zadatkom, kako da uporedimo inpute. Kako da pronađemo 'zajednički imenilac' - etalon, koji bi služio kao svedena jedinica za poređenje.
0350-218X, 35 (2009), 1, 47-61 preuzimanje -
U Republici Srbiji, u svim energetskim sektorima, nedostaju sistemska rešenja u cilju poboljšanja zatečenog stanja. To se posebno odnosi na aspekte energetske efikasnosti, uvođenje savremenih energetskih i ekoloških tehnologija i regulatorne aktivnosti za poboljšanje stanja u industriji. Ovaj rad ukazuje na trenutno stanje u industrijskim kotlarnicama u AP Vojvodini. Ocena stanja je izvršena na osnovu snimanja pogonskih karakteristika (stanja postrojenja) i merenja u zatečenim pogonskim uslovima na slučajno odabranom uzorku od 26% kotlovskih jedinica. Obrađeno je zatečeno stanje, aspekt ukupne brige o ovim energetskim resursima, postojanje i poštovanje energetskih procedura, ustanovljenih evidencija, mera i drugih aktivnosti koje imaju za cilj sistemske promene i kontinualnu brigu o energetskim i drugim aspektima rada industrijskih kotlova. Ukazuje se na značaj i nužnost sistemskog prilaza za promenu stanja i odnosa prema ovoj problematici. S tim u vezi predložene su aktivnosti, mere i zaključci za promenu zatečenog stanja. Za promenu sadašnjeg stanja neophodne su odlučne mere, zakonodavno dosledna i liderski naglašena uloga države i koordinirana aktivnost svih struktura u oblasti energetike.
0350-218X, 35 (2009), 1, 87-94 preuzimanje -
Poređenje potrošnje energije i CO2 emisije pre i posle primene mera za povećanje energetske efikasnosti u zgradama
abstraktU okviru višegodišnjeg programa 'Energetska efikasnost u zgradarstvu', koji treba da doprinese povećanju energetske efikasnosti i smanjenju potrošnje energije u stambenom i tercijarnom sektoru, Agencija za energetsku efikasnost Republike Srbije je u 2005. i 2006. godini realizovala projekat 'Energetska efikasnost u javnim zgradama - demonstracioni projekti'. Aktivnosti ovog projekta sprovedene su uz finansijsku podršku Evropske Unije, preko Evropske agencije za rekonstrukciju. U radu je prikazan način ocene i rezultati ocene povećanja energetske efikasnosti na uspešno realizovanim demonstracionim projektima. Ocena rezultata je izvršena poređenjem potrošnje energije i CO2 emisije u dve grejne sezone: u grejnoj sezoni pre i grejnoj sezoni posle primene mera za povećanje energetske efikasnosti.
0350-218X, 35 (2009), 1, 63-71 preuzimanje -
Suočene sa stalnim promenama u ceni konzumnog šećera na svetskom tržištu izazvane velikim viškovima šećera proizvedenog iz šećerne trske, kao i sa porastom cene energenata, fabrike šećera na bazi šećerne repe moraju da rade na konstantnom povećanju energetske efikasnosti. Evropska industrija šećera odmakla je u smanjenju potrošnje toplotne energije i ona sada iznosi ispod 1 MJ/kg repe. Situacija u industriji šećera Srbije, specifična je zbog zatvorenosti tržišta tokom 90-tih godina, tako da su srpske fabrike šećera zaostajale u razvoju. Rekonstrukcijom postojećih kapaciteta nakon privatizacije, industrija šećera u Srbiji postiže značajne uštede u potrošnji energije. Tokom višegodišnjih izmena u tehnološkim šemama proizvodnje ostvarene su značajne uštede, tako da se sada prosečna potrošnja energije kreće oko 1 MJ/kg repe. Tokom revitalizacije procesa proizvodnje, bitne promene doživela je otparna stanica koja je i najbitnija za potrošnju energije. Primenom preduparavanja, koje se koristi u većini evropskih šećerana, tokom ugušćavanja retkog soka postignuta je povećana energetska efikasnost, uz istovremeno obezbeđivanje stabilnog rada šećerane tokom kampanje.
0350-218X, 35 (2009), 1, 29-35 preuzimanje -
Dnevna promena pritiska u kondenzatoru povratno hlađenog parnog bloka za prosečan letnji dan
abstraktPromene pritiska u kondenzatoru oko projektne vrednosti značajno utiču na ekonomičnost rada turbogeneratorskog dela parnog bloka, imajući u vidu stav da promena pritiska kondenzacije od 1 kPa vodi promeni stepena iskorišćenja od 1%. Do promene pritiska u kondenzatoru dolazi pre svega usled promene temperature i/ili protoka rashladne vode kondenzatora, i kod termoelektrana koje imaju protočni sistem hlađenja, a još izrazitije kod povratno hlađenih parnih blokova. Kod povratno hlađenih blokova promene parametara, pre svega relativne vlažnosti i temperature atmosferskog vazduha, direktno utiču na promenu temperature vode ohlađene u rashladnom tornju, a time i ulazne temperature rashladne vode kondenzatora. Ova promena uslovljava promenu pritiska kondenzacije. Kako su promene parametara atmosferskog vazduha stalne i vrlo izražene u toku jednog dana, na taj način nastaju dnevne oscilacije u stepenu iskorišćenja postrojenja, odnosno dnevne promene u efikasnosti rada parnog bloka. Ovo je naročito izraženo u letnjem periodu, gde zbog porasta temperature atmosferskog vazduha dolazi do pada efikasnosti rada postrojenja. U ovom radu razmatrana je dnevna promena temperature ohlađene vode u rashladnom tornju sa prinudnom promajom, i uticaj ove promene na pritisak u kondenzatoru parnog bloka A5 termoelektrane 'Kolubara A', snage 110 MW za jedan prosečan letnji dan, u zavisnosti od parametara atmosferskog vazduha. Temperatura i relativna vlažnost atmosferskog vazduha su očitavani na svakih sat vremena u toku izabranog dana sa automatske meteorološke merne stanice u neposrednoj blizini referentnog postrojenja. Dobijeni rezultati se mogu generalizovati za duži vremenski period.
0350-218X, 36 (2010), 1, 93-102 preuzimanje -
U ovom radu su prikazane najnovije informacije iz oblasti energetske efikasnosti u zgradama (stambenim, poslovnim, industrijskim) u Srbiji. Posebna pažnja je posvećena energetskoj efikasnosti postojećih ili novih zgrada. Prosečna potrošnja energije u zgradama u Srbiji je preko 150 kNJh/m2 godišnje, dok u razvijenim evropskim zemljama iznosi ispod 50 kNJh/m2. Ova činjenica primorava nas, inženjere svih specijalnosti, da intenziviramo aktivnosti na postizanju standarda koji važe u zemljama EU. U ovom radu je prikazano istraživanje uticaja ventilacionih gubitaka kroz prozore niskog kvaliteta, bilo da je kvalitet njihove izrade loš, da su izrađeni od loših materijala ili da nemaju adekvatno zastakljenje. Pored ventilacionih gubitaka, koji su u našim zgradama od velikog značaja, posebna pažnja je posvećena konduktivnim gubicima, koji su posledica kvaliteta i energetske efikasnosti fasade. Merenjima izvršenim na reprezentativnim zgradama u bloku 34 na Novom Beogradu, sagrađenim 60-tih godina prošlog veka, sve navedene tvrdnje su dokazane. Tokom masivne izgradnje stambenih zgrada u eri socijalizma nije se posvećivala pažnja energetskoj efikasnosti. Pored merenja sprovedenih na Novom Beogradu, prikazana su merenja u tipičnom tavanskom prostoru u Beogradu. Ovim merenjima je pokazano da su tavanski prostori znatno opasniji u pogledu gubitka energije od samih stanova. Posebna pažnja je posvećena ispitivanju i primeni plastičnih prozora. Sva istraživanja i merenja su izvršena u poslednjih pet godina uz podršku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije. Ministarstvo prostornog planiranja i zaštite životne sredine prihvatilo je dostignuća naučnika u oblasti energetske efikasnosti i po prvi put uvrstilo Sertifikat o energetskoj efikasnosti zgrada u Srbiji u Zakon o planiranju i izgradnji (Službeni glasnik RS 72/09).
0350-218X, 36 (2010), 1, 11-29 preuzimanje -
Stepen iskorišćenja povratno hlađenog parnog bloka je za oko 5% niži od stepena iskorišćenja protočno hlađenog analognog bloka zbog više temperature hlađenja kod povratno hlađenog bloka. Viša temperatura rashladne vode kod povratno hlađenog parnog bloka posledica je želja investitora da oprema za hlađenje (rashladni tornjevi, cirkulacione pumpe, cevovodi) bude što jeftinija Međutim, zbog više temperature rashladne vode viši je i pritisak u kondenzatoru, što dovodi do smanjenja stepena iskorišćeja postrojenja. Ovakav način uštede pri izgradnji termoenergetskih postrojenja i kod nas i u svetu je kontraproduktivan. U ovom radu je na primeru referentnog objekta snage 100 MW pokazano da zamena izabranog rashladnog tornja dvostruko većim dovodi do značajnog povećanja energetske efikasnosti postrojenja, uzevši u obzir i povećanje investicionih troškova zbog ugradnje većeg rashladnog tornja.
0350-218X, 36 (2010), 1, 79-91 preuzimanje