gasifikacija uglja
-
Redukcija emisije SOx i NOx na energetskim postrojenjima kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja uglja
abstraktU radu je opisana predložena tehnologija za proizvodnju električne energije sa smanjenom emisijom SOx i NOx kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja ugljenog praha. Gasifikacija uglja bila bi primenjena kao hemijska metoda za uklanjanje organskog sumpora iz uglja. Smanjenje emisije NOX ostvarilo bi se organizacijom procesa sagorevanja proizvedenog gasa i gasifikovanih čestica ugljenog praha u ložištu parnog kotla. Eksperimentalnim putem ispitana je efikasnost uklanjanja sumpora iz lignita „Kolubara" u sprašenom stanju. Eksperiment gasifikacije uglja izvršen je pri masenom protoku ugljenog praha 4,3 kg/h, i pri masenom odnosu H2O/ugalj = 0,426 kg/kg. Za vrednosti koeficijenta viška kiseonika A. - 0,54, 0,69 i 0,86 ostvarene su efikasnosti uklanjanja organskog sumpora od 49,15-69,38%, a sulfatni sumpor je pokazivao tendenciju porasta. Stepen konverzije ugljenika iznosio je od 41,58-70,96%.
0350-218X, 26 (2001), 1-4, 3-10 preuzimanje -
Metodološki pristup analizi usklađenosti razvoja toplifikacije i gasifikacije u našim gradovima
abstraktU Srbiji je u preko 40 gradova, priključenih na magistralni gasovodni sistem, izgrađen sistem centralizovanog snabdevanja toplotnom energijom (toplifikacioni sistem) koji u najvećem broju slučajeva koristi kao gorivo prirodni gas. Imajući u vidu da je tehno-ekonomski neopravdano i energetski neracionalno graditi paralelne centralizovane sisteme snabdevanja istih potrošača neophodno je istraživati usaglašenost razvoja oba sistema u cilju postizanja optimalnih tehno-ekonomskih efekata centralizovanog sistema snabdevanja energijom. U radu se u tom cilju analizira mogućnost usklađenosti razvoja toplifikacionog i gasovodnog sistema u našim gradovima imajući u vidu specifičnosti investicionih i eksploatacionih troškova oba sistema.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 49-63 preuzimanje -
Proces gasifikacije biomase postaje sve značajnija tema razvojnih istraživanja u energetici i procesnoj tehnici. Biomasa se smatra obnovljivim i "CO2-neutralnim" gorivom, čijom se gasifikacijom može dobiti gas primenljiv u različite svrhe. U okviru projekta Nacionalnog programa energetske efikasnosti ispitivan je proces gasifikacije biomase (drvo, oklasak kukuruza), kao obnovljivog, lako dostupnog i jeftinog reaktanta. Cilj istraživanja je formulacija i konstrukcija pilot-postrojenja za gasifikaciju biomase u fluidizovanom sloju inertnog materijala, kao osnove za širu industrijsku primenu ove tehnologije. Proces gasifikacije biomase ispitivan je eksperimentalno i teorijski, da bi se odredili sastav produkata, kinetika procesa, i optimalni uslovi odvijanja procesa. Sastav produkata i kinetika procesa određivani su eksperimentalno, u laboratorijskom reaktoru sa fluidizovanim slojem. Matematički model gasifikacije obuhvata hemijsko-kinetičku karakterizaciju, energetske i materijalne bilanse procesa, i hidrodinamičke karakteristike reaktora sa fluidizovanim slojem. Dobijeni rezultati se mogu iskoristiti za optimizaciju procesa gasifikacije biomase u cilju dobijanja kvalitativno i kvantitativno optimalnog prinosa gasovitog proizvoda.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 5-22 preuzimanje