kotao
-
U Laboratoriji za termotehniku i energetiku Instituta „Vinča” čine se napori u razvoju čistih tehnologija za korišćenje balirane biomase u energetske svrhe. Kao rezultat toga napravljen je vodogrejni kotao za grejanje plastenika i poslovnih objekata toplotne snage 1,5 MNj na kojem se sagorevaju velike bale sojine slame dimenzija 0,7 ´ 1,2 ´ 2,0 m. Kotao se sastoji iz ložišnog dela, sistema od izolacionog materijala za akumulaciju toplote i izmenjivačkih sekcija gas-voda. Kotlarnica je smeštena u okviru Korporacije PKB, u neposrednoj blizini kompleksa plastenika.
U radu su izloženi neki rezultati dobijeni tokom razvoja kotla i tokom ispitivanja sagorevanja balirane poljoprivredne biomase po principu sagorevanja cigarete. Kotao je testiran u cilju istraživanja kvaliteta sagorevanja velikih bala sojine slame. Prosečna donja toplotna moć ovog goriva bila je oko 13700 kJ/kg. Praktična ispitivanja sprovedena su sa više vrsta biomase, pre svega sa sojinom slamom i slamom uljane repice. Ispitivanja su bila propraćena odgovarajućim merenjima temperatura na više mesta u kotlu, kao i merenjem sastava produkata sagorevanja. U radu su prikazane osnovne prednosti i pogodnosti cigaretnog sagorevanja balirane poljoprivredne biomase, koje se preporučuje kao optimalna tehnologija za sagorevanje velikih bala.0350-218X, 38 (2012), 1, 25-34 preuzimanje -
Suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj Karakteristike i efikasnost
abstraktNivo svesti o zaštiti životne sredine u svetu je porastao poslednjih godina, a ekonomisti predviđaju njegov dalji, eksplozivan rast. Ovakva predviđanja ističu u prvi plan značaj smanjenja uticaja zagađivača vazduha, vode i zemlje. Oblast koja je od posebnog značaja je briga o mogućnosti formiranja kiselih kiša usled izdvajanja SO2 i azotnih oksida tokom sagorevanja fosilnih goriva. U tom smislu se ističu i programi odsumporavanja dimnih gasova koji se sprovode dugi niz godina u elektranama širom sveta, a poslednjih godina i u nas. U ovom radu su opisani suvi postupci odsumporavanja dimnih gasova kotlova na sprašeni ugalj - direktnim unošenjem sorbenta u ložište, unošenjem sorbenta u kanal iza zagrejača vazduha ili u za to posebno projektovan reaktor kao i suvi sistem sa raspršivanjem. Posebno se razmatra ekonomski aspekt i efikasnost redukcije emisije SO2. Izbor metode je često zasnovan na poređenju cene primene metoda. Stoga su za opisane tehnologije dati prosečni troškovi redukcije emisije i istaknute one najefikasnije.
0350-218X, 38 (2012), 1, 61-80 preuzimanje