termoelektrane
-
Dva bloka termoelektrane Kostolac B, projektovane snage 2 x 348,5 MW su od puštanja u pogon (1988-1991. godine) radila sa znatno smanjenom snagom i sa dosta pogonskih problema. U radu je u glavnim crtama prikazana koncepcija predviđenih modernizacija i rekonstrukcija na bloku B2 čijom realizacijom su otklonjeni uočeni nedostatci i omogućen trajan rad sa projektovanom snagom i nominalnim radnim parametrima. Postignuti efekti predstavljaju primer kako se sistematskim radom i saradnjom svih učesnika u realizaciji projekta mogu ostvariti dobri rezultati i sa relativno malim finansijskim sredstvima postići značajni energetski i finansijski efekti u proizvodnji električne energije i smanjiti emisija štetnih materija u okolinu.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 57-81 preuzimanje -
Stabilno snabdevanje termoelektrana dovoljnim količinama uglja poznatog i traženog kvaliteta je osnova pouzdane i profitabilne proizvodnje električne energije. Za procenu kvaliteta uglja korišćeni su rezultati analiza obavljenih na uzorcima iz geoloških istražnih bušotina. Praktična iskustva su pokazala da postoji velika neusaglašenost između očekivanih i stvarnih rezultata kvaliteta uglja. Odnosno, rezultati dobijeni na uzorcima iz istražnih bušotina su veoma nepouzdani. Da bi se dobili upotrebljivi podaci obavljena je statistička obrada parametara dobijenih pri geološkim istražnim bušenjima i rezultata analiza uglja koje su zadnjih deset godina vršile laboratorije na rudniku i termoelektranama. Na bazi tih rezultata određena je funkcionalna zavisnost između količine pepela, vlage i toplotne moći uglja. Razvijen je i model za procenu kvaliteta uglja.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 27-35 preuzimanje -
Potreba ujednačavanja (homogenizacije) kvaliteta uglja proizilazi iz činjenice da se u njegovoj primeni u termoelektranama računa sa njegovom ujednačenom energetskom vrednošću umesto sa masom. Stoga stalna promena kvaliteta uglja tokom eksploatacije nalaže potrebu njegove homogenizacije. U radu su prikazani postupci i savremene tehnologije za sprovođenje homogenizacije kontinualnim praćenjem pojedinih parametara kvaliteta uglja uz primenu različitih tipova savremenih analizatora.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 13-19 preuzimanje -
Izbor optimalnog tehničkog rešenja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na TE 'Kostolac B'
abstraktU skladu sa svojim opredeljenjem da rad svojih termoenergetskih objekata uskladi sa zahtevima regulative Evropske Unije koja se odnosi na zaštitu životne sredine, Elektroprivreda Srbije je započela proces projektovanja postrojenja za smanjenje emisija sumpornih oksida. Prema zaključcima Studije 'Pravci optimalnog smanjenja emisije sumpornih oksida iz termoelektrana Elektroprivrede Srbije', TE 'Kostolac B' je izabrana kao prva termoelektrana na kojoj je planirana izgradnja ovakvog postrojenja. U toku je izrada projektne dokumentacije za dobijanje dozvole za gradnju postrojenja za odsumporavanje dimnog gasa (ODG) i izradu tenderske dokumentacije za izbor konsultanta za realizaciju projekta do puštanja postrojenja u pogon. Na osnovu prethodno prihvaćenih analiza kao referentni postupak odsumporavanja definisan je vlažni krečnjak/gips postupak. Imajući u vidu da predviđeno postrojenje za odsumporavanje s jedne strane predstavlja poseban sistem u okviru TE, a s druge i deo elektrane kao celine, projektovanje ovog postrojenja mora uzeti u obzir sve zahteve koji se odnose na uklapanje ovog postrojenja u postojeće procese TE, kako bi se obezbedio njen nesmetani pogon u narednom periodu. U ovom radu prikazani su: (1) osnovni zahtevi koji predstavljaju ulazne parametre za projektovanje postrojenja za odsumporavanje, koji se odnose na zahtevani kvalitet sorbenta i vode, karakteristike dimnih gasova i zahtevani nivo odsumporavanja dimnih gasova; (2) osnovne karakteristike glavnih sistema postrojenja za ODG; (3) moguće opcije tehničkih rešenja postrojenja sa aspekta uklapanja u raspoloživi prostor i postojeće sisteme TE i (4) predlog optimalnog rešenja postrojenja za ODG sa aspekta funkcionalnosti i pouzdanosti rada postrojenja, investicionih ulaganja i pogonskih troškova.
0350-218X, 35 (2009), 3-4, 231-249 preuzimanje