ugalj
-
Redukcija emisije SOx i NOx na energetskim postrojenjima kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja uglja
abstraktU radu je opisana predložena tehnologija za proizvodnju električne energije sa smanjenom emisijom SOx i NOx kombinovanom primenom gasifikacije i sagorevanja ugljenog praha. Gasifikacija uglja bila bi primenjena kao hemijska metoda za uklanjanje organskog sumpora iz uglja. Smanjenje emisije NOX ostvarilo bi se organizacijom procesa sagorevanja proizvedenog gasa i gasifikovanih čestica ugljenog praha u ložištu parnog kotla. Eksperimentalnim putem ispitana je efikasnost uklanjanja sumpora iz lignita „Kolubara" u sprašenom stanju. Eksperiment gasifikacije uglja izvršen je pri masenom protoku ugljenog praha 4,3 kg/h, i pri masenom odnosu H2O/ugalj = 0,426 kg/kg. Za vrednosti koeficijenta viška kiseonika A. - 0,54, 0,69 i 0,86 ostvarene su efikasnosti uklanjanja organskog sumpora od 49,15-69,38%, a sulfatni sumpor je pokazivao tendenciju porasta. Stepen konverzije ugljenika iznosio je od 41,58-70,96%.
0350-218X, 26 (2001), 1-4, 3-10 preuzimanje -
U radu se razmatra komparativno i faktografski, ukazuje se na strateški značaj i potencijale industrije uglja Srbije, analizira sadašnje stanje budući razvoj i smetnje u razvoju ovog dela mineralno-sirovinskog kompleksa zemlje u postojećim složenim tranzicionim uslovima.
0350-218X, 32 (2006), 1-4, 43-53 preuzimanje -
Uprkos mnogo govora o tome kako je potrebno uspostaviti kontrolu aero zagađenja, o većoj upotrebi obnovljivih izvora energije, kao i globalnom zagrevanju, ne postoji ni mala sumnja o tome da će ugalj ostati važan energetski izvor i kroz veliki deo 21-og veka, a prvenstveno kod manje razvijenih zemalja. Dok političari i ekonomisti pripremaju novu energetsku politiku, izazov za naučnike i inženjere u današnjoj globalizovanoj ekonomiji je da nađu odgovarajuću strategiju za kontinuirano, ali profitabilnije i ekološki opravdano korišćenje uglja različitog kvaliteta u raznim delovima sveta. Jasno je da će sagorevanje sprašenog uglja ostati najvažniji vid njegovog korišćenja ali kroz kontinualno smanjenje emisije NOx i udela nesagorelog ugljenika, tako da se pepeo može konvertovati u neki drugi vid visoko vrednih proizvoda. Fluidizovani sloj se čini dobrim izborom za sagorevanje uglja sa visokim udelom sumpora, a specijalno u slučajevima kada se može spregnuti sa proizvodnjom komercijalnog gipsa. Uprkos poboljšanom stepenu korisnosti i tehnološkim prednostima, tehnologije sa integrisanom gasifikacijom u kombinovanom ciklusu za proizvodnju električne energije i toplote se iznenađujuće sporo prihvataju u svetskim okvirima, uz očekivanja da će primena Kjoto protokola ponovo aktuelizovati uvođenje ove tehnologije. Na korak smo od koncepta "ugljenog kompleksa" koji kombinuje postrojenje za proizvodnju električne energije i "rafineriju" uglja, koji će u sebi objedinjavati sisteme za proizvodnju čistijih energenata iz uglja kao i visoko vredne ugljenične materijale (na primer: absorbente, katalizatore baterije, superprovodnike, gorive ćelije), i koji će veoma značajno unaprediti ekonomiku samog proizvodnog procesa ali i rešiti mnoge ekološke probleme proizvodnje električne energije iz procesa sagorevanja uglja.
0350-218X, 32 (2006), 1-4, 35-42 preuzimanje -
Praćenje fizičkog obima proizvodnje uglja i njegovog kvaliteta u rudarskom basenu 'Kolubara'
abstraktProizvodnja iskopanog uglja u Rudarskom basenu "Kolubara" traje 24 sata kako je određeno planom proizvodnje. Većina proizvedenog uglja (90%) se šalje u termoelektrane. Isporuka iskopanog uglja od mesta vađenja do termoelektrana se kontroliše od strane Službe za koordinaciju proizvodnje u Vreocima. Nezavisno od realizacije fizičkog obima proizvodnje, neophodno je da ugalj bude odgovarajućeg kvaliteta sa poznatim parametrima koji ga određuju. Određivanje kvaliteta uglja koji se otkopava je stalan problem koji zahteva ozbiljan pristup i finansijsku pomoć.
0350-218X, 33 (2007), 1-4, 37-44 preuzimanje -
Analiza raspodele emisije zagađujućih komponenata iz novog 'vlažnog' dimnjaka TE 'Kostolac B'
abstraktStudija o proceni uticaja na životnu sredinu postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova TE 'Kostolac B' predstavlja sastavni deo investiciono-tehničke dokumentacije za nivo idejnog projekta. Izrada Studije ima za cilj da prikaže stanje životne sredine na tom području, da sagleda i analizira pozitivne i negativne uticaje na životnu sredinu do kojih će doći izradom ovog postrojenja. Studija takođe daje prikaz tehničkih i organizacionih mera predviđenih u cilju sprečavanja i smanjenja značajnih efekata rada pogona na životnu sredinu, posebno u odnosu na rešenja prikupljanja i odlaganja čvrstog i tečnog otpada, zaštite zemljišta i podzemnih voda, upravljanje otpadnim vodama, i dr. S ciljem utvrđivanja uticaja budućeg postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na kvalitet vazduha u užoj i široj okolini lokacije urađen je model zagađenja vazduha. Sprovedena analiza zasnovana je na ispitivanju uticaja različitih scenarija emisija štetnih materija iz blokova B1 i B2 TE 'Kostolac B' na kvalitet vazduha u centralnoj Srbiji.
0350-218X, 35 (2009), 2, 177-192 preuzimanje -
Tehnologija 'Foster Wheeler' bazirana na sagorevanju u cirkulacionom fluidizovanom sloju uspešno zadovoljava potrebe savremenih sistema za proizvodnju toplote i električne energije pružajući mogućnost za upotrebu širokog spektra goriva, kao što su kvalitetni bituminozni ugljevi, antracit, nisko-kaloričnih goriva sa visokim sadržajem pepela, različiti tipovi biomase i otpada. Pored fleksibilnosti u izboru goriva, visoke efikasnosti i pouzdanosti, 'Foster Wheeler' kotlovi sa cirkulacionim fluidizovanim slojem koncipirani su tako da zadovolje i najstrožije zahteve o emisiji zagađivača. U ovom radu predstavljeno je nekoliko projekata u kojima je iskorišćena tehnologija sagorevanja u cirkulacionom fluidizovanom sloju bilo za rehabilitaciju starih ili za izgradnju novih kotlova, a koristeći goriva kao što su ugljevi sa visokim sadržajem pepela/vlage/sumpora, ugljeni otpad, ugljeni škriljci, i specifična biomasa.
0350-218X, 35 (2009), 2, 133-148 preuzimanje -
Tretman niskokaloričnih ugljeva termalnom plazmom omogućava njihovo efikasnije i ekološki prihvatljivije sagorevanje. Ovaj rad predstavlja rezultate numeričkog modeliranja plazmenog tretmana sprašenog uglja za pripalu i sagorevanje u ložištu kotla. Dva kinetička matematička modela su korišćena u izučavanju procesa plazmene aktivacije mešavine vazduha i sprašenog uglja, njegove pripale i sagorevanja. Jednodimenzionalni numerički kod za simulaciju kinetike sagorevanja, PLASMA-COAL, računa koncentracije sastojaka, temperaturu i brzinsko polje u mešavini vazduha i sprašenog uglja kod gorioničkih paketa sa instaliranim plazmatronima. To daje početne podatke za 3-D modeliranje ložišta kotla numeričkim kodom FLOREAN. Kompletna slika procesa plazmenog tretmana mešavine vazduha i sprašenog uglja u ložištima kotlova loženih ugljenim prahom je dobijena, i jasno demonstrirane prednosti upotrebe plazmene tehnologije u ovim postrojenjima.
0350-218X, 35 (2009), 2, 149-162 preuzimanje -
Termoenergetika kao komponenta strategije razvoja energetike Republike Srpske i Bosne i Hercegovine
abstraktTermoenergetika i održivi razvoj - definicije i trendovi. Globalne energetske prilike u svijetu i kod nas. Rezerve primarne energije u svijetu, RS i BiH, kao osnova razvoja termoenergetike. Proizvodnja električne energije i položaj termoenergetike u energetskim bilansima.
Stanje primarne i finalne potrošnje energije. Indikatori potrošnje energije i energetske efikasnosti. Uporedne karakteristike i indikatori emisije CO2. Prognoza rasta potrošnje električne energije do 2030. godine sa osvrtom na rast do 2050. godine. Planiranje razvoja elektroenergetskog sektora. Termoenergetski, hidro i drugi objekti, kandidati za izgradnju do 2030. godine u RS i BiH. Osvrt na mogućnost pokrivanja domaće potrošnje i izvoza električne energije. Tehnologije za efikasno korišćenje uglja u termoenergetici.0350-218X, 37 (2011), 1, 1-28 preuzimanje -
Neizvjesnost poslovanja savremenih rudarskih organizacija uslovljena je dinamičnim i složenim ekonomskim, društvenim i političkim okruženjem koje dovodi do novih pravaca u poslovanju. Kada je riječ o ekonomskom okruženju, maksimalni profit i minimalni troškovi, odnosno najveća dodata vrijednost su primarni ciljevi poslovanja. Društveni uticaj podrazumijeva društvene vrijednosti rudarske organizacije, posebno razvojni uticaj, sociološki aspekt kao i uticaj na ekološki sistem. Političko okruženje je posebno važno za rudarske organizacije, naročito u pogledu donošenja važnih strateških odluka. Državna zakonska regulativa, institucionalni okvir i politički ambijent u zemlji uslovljavaju zajedničko djelovanje svih faktora okruženja na razvoj Ugljevičkog ugljenog basena i uspješan opstanak preduzeća u turbulentnoj sredini.
0350-218X, 37 (2011), 1, 163-168 preuzimanje