ugljeni prah
-
U radu su prikazani odabrani rezultati parametarskih proračuna izvedenih na osnovu numeričke simulacije procesa u ložištu za sagorevanje ugljenog praha energetskog kotla TENT-A2 210 MWe, sa odvođenjem šljake u čvrstom stanju i tangencijalnim rasporedom gorionika. Kao radni parametri karakteristični za pogonsko stanje ložišta, odabrani su finoća mlevenja ugljenog praha i kvalitet uglja. U parametarskoj analizi je posmatrano pet režima rada ložišta. Simulacija je izvedena na osnovu 3D matematičkog modela procesa, razvijenog za simulaciju procesa u ložištima industrijskih razmera. Prikazani su rezultati simulacija i analiziran uticaj odabranih parametara na konverziju čestica ugljenog praha usled sagorevanja, temperaturu dimnog gasa i koncentraciju ugljen-dioksida u ložištu, kao i flukseve toplotnog zračenja na ekranskom zidu. Naglašena je potencijalna primena matematičkog modeliranja procesa u ložištima energetskih kotlova za dijagnostiku i predviđanje pogonskih stanja i situacija.
0350-218X, 30 (2004), 1-4, 23-38 preuzimanje -
Numerička analiza uticaja žaluzina na raspodelu ugljenog praha u kanalima aerosmeše kotla TENT-A6
abstraktMerenja koja su u toku 2006. godine sprovedena na kotlu TENT-A1 pokazala su da distribucija smeše vazduha i ugljenog praha po gorioničkim kanalima nije odgovarajuća, i da treba smanjiti količinu ugljenog praha u gornjim gorionicima. Za ostvarivanje tog cilja predviđena je ugradnja sistema žaluzina u kanalu iza mlina. U radu je prikazana numerička simulacija dvofaznog strujanja smeše vazduha i ugljenog praha u kanalu iza mlina gde su smeštene žaluzine, kao i u gorioničkim kanalima. Ova simulacija treba da posluži kao smernica za pravilnu ugradnju žaluzina. U radu je akcenat stavljen na analizu uticaja geometrijskih karakteristika žaluzina, a posebno na ugao otklona žaluzine, pošto su to glavni parametri koji određuju distribuciju ugljenog praha među gorionicima. Numerička simulacija je sprovedena komercijalnim programom FLU ENT 6.3. Zaključak analize je da žaluzine predstavljaju efikasan alat za redistribuiranje ugljenog praha. Međusoban položaj žaluzina je od suštinskog značaja za redistribuciju. Rastojanje između krilaca žaluzina u izvesnoj meri utiče na strujni profil, ali ne predstavlja dominantan parametar. Isto važi i za nagib listova lopatica u žaluzini.
0350-218X, 34 (2008), 2-3, 133-145 preuzimanje -
Ispitan je uticaj broja čestica letećeg pepela koje nastaju fragmentacijom jedne čestice koksnog ostatka na radijaciona svojstva disperzne faze plamena ugljenog praha, kao i da li se primenom tako dobijenih radijacionih svojstava disperzne faze može dobiti slaganje rezultata numeričkih istraživanja sa rezultatima merenja. Za uslove sagorevanja unutar ložišta bloka A2 TENT snage 210 MNj, koncentracija čestica letećeg pepela i funkcija raspodele su određeni pod pretpostavkom da jedna čestica koksnog ostatka formira od jedne do pet čestica letećeg pepela.
Radijaciona svojstva oblaka čestica letećeg pepela izračunata su metodom nepravilne difrakcije. Rezultati pokazuju da sa porastom broja čestica letećeg pepela koje nastaju od jedne čestice koksnog ostatka rastu vrednosti koeficijenata apsorpcije i rasipanja zračenja, ali opada njihov odnos. Vrednosti radijacionih svojstava upotrebljene su u diferencijalnom matematičkom modelu procesa unutar izabranog ložišta. Koeficijent apsorpcije gasne faze određen je modelom jednog sivog gasa i u svim ispitivanim slučajevima bio je konstantan. Istraživanje je pokazalo da porast koeficijenta apsorpcije disperzne faze dovodi do porasta temperature gasne faze i flukseva upadnog zračenja, kao i da se slaganje sa rezultatima merenja postiže za sve izračunate vrednosti radijacionih svojstava disperzne faze.0350-218X, 39 (2013), 1-2, 27-36 preuzimanje -
Numerička optimizacija procesa u ložištu sa aspekata emisije NOx i efikasnosti energetskog kotla
abstraktRazvijen je matematički model, namenjen za predviđanje procesa u energetskim parnim kotlovima TE Kostolac B tangencijalno loženim sprašenim lignitom. Model je primenjen za numeričku analizu rada kotla radi smanjenja emisije NOx, uz istovremeno održavanje visokog stepena korisnosti kotla. Kompleksni dvofazni tok gas-čestice modeliran je Ojler-Lagranževim pristupom. Povezivanje faza je ostvareno kuplovanjem pomoću PSI-Cell koncepta. Radi ostvarivanja željenih analiza, ugrađen je pod-model formiranja/destrukcije NO, unutar složenog koda za sagorevanje, koji se koristi za predviđanje emisije na izlazu iz ložišta. Modelirani su termički i gorivi NO, kao najuticajniji oksidi azota pri sagorevanju ugljenog praha. Proračunski program je razvijen radi lakše upotrebe od strane inženjerskog osoblja prilikom analiza procesa u kotlovskim postrojenjima. Numeričke simulacije su izvršene za različite radne uslove kotla, prilikom loženja lignitom sa kopa Drmno. Suprotstavljeni zahtevi a smanjenjem emisije i efikasnim sagorevanjem, sa osvrtom na bezbedan rad pregrejača pare često zahtevaju rad kotla u uskim granicama radnih parametara, koji su utvrđeni pomoću termičkog proračuna kotla.
0350-218X, 39 (2013), 1-2, 61-74 preuzimanje