-
Energetska efikasnost i upotreba obnovljivih izvora energije predstavljaju dva osnovna postamenta održivih ušteda u potrošnji energije za grejanje. U kontekstu građevinske i mašinske ekspertize, ovi stubovi su duboko ukorenjeni u samoj politici vezanoj za energetiku. U slučaju da se ove ekspertize posmatraju usko, kao gradnja i instalacija, same po sebi nose veliku odgovornost za sopstveni doprinos ublažavanju postojeće energetske krize, kao i za ublažavanje i minimizaciju rizika od rastućeg portfolia troškova, oslanjajući se na energetski efikasnu gradnju. Energetska efikasnost predstavlja globalni zadatak koji se ne može rešiti jednostranim pristupima. To je multidisciplinarni izazov, koji kombinuje nekoliko nauka, vezanih za tehniku i tehnologiju, sociološki aspekt u širem smislu, kao i zaštitu životne sredine i ekologiju. Racionalna rešenja upravljanja energetskom efikasnošću dovode u harmoniju efikasno korišćenje ulaznih resursa (inputi) sa efikasnošću upravljanja troškovima (ekonomičnost), povećanje komfora i zadovoljstva korisnika (sociološki aspekt) i zaštitu životne sredine. Navedeno poziva na ujedinjenje ciljeva, strategije i samog merenja. Istovremeno zahteva takozvani 3M pristup: merenje - okvir fizičkih jedinica (uključujući usvojena tehnička rešenja), monitoring - postavljanje ključnih indikatora, pokazatelja uspešnosti rešenja (zasnovano na raspoloživim, pouzdanim podacima). Pouzdane informacije su esencija za procenu i uspešno donošenje odluka. Statistički podaci, dobijeni na osnovu tehničkih i finansijskih pokazatelja treba da ukažu na povećanje energetske efikasnosti i konačno potvrde ispravnost racionalnog menadžmenta (upravljanja) energijom. 3M alatke uvode koherentnu uporedivost između raznih intervencija na primeni mera energetske efikasnosti, kako u zgradarstvu, tako i u drugim oblastima
0350-218X, 38 (2012), 2, 121-130 preuzimanje -
U radu je analiziran protivstrujni rashladni toranj termoelektrane. Prikazane su osnovne relacije strujanja vazduha. Definisan je koeficijent lokalnog pada pritiska vazduha u pojedinim delovima tornja. Određena je brzina vazduha kroz ispunu tornja za specifične tehničke podatke. Primenom filmsko-kapljičaste ispune, određen je koeficijent pada pritiska vazduha kroz ispunu. Definisana je silueta hiperboloidnog rashladnog tornja.
0350-218X, 38 (2012), 2, 243-250 preuzimanje -
Aktuelni problemi izgradnje i eksploatacije kotlova sa sagorevanjem u fluidizovanom sloju u elektrani Sjerša, Poljska
abstraktFabrika kotlova RAFAKO S. A. je jedna od vodećih firmi koja projektuje i proizvodi kotlove za energetski sektor u Poljskoj. Sada je to najveća firma tog tipa u Poljskoj. Jedna od važnih oblasti delatnosti je projektovanje, izrada, montaža i puštanje u pogon kotlova sa sagorevanjem u cirkulacionom fluidizovanom sloju (SCFS). U 1998. godini RAFAKO S. A. je potpisao ugovor za zamenu dva konvencionalna parna kotla sa kotlovima SCFS u okviru modernizacije dva bloka u elektrani Sjerša. Snaga oba kotla povećana je na 153 MW. Kotlovi SCFS su ugrađeni u prostor starih konvencionalnih parnih kotlova. Ugovorni zahtevi su nametali neophodnost maksimalnog iskorišćenja postojeće noseće konstrukcije kotlovnice. Prva jedinica uspešno je prošla 72 sata probnog rada krajem juna 2001. godine. Drugi kotao je u periodu pokretanja i optimizacije radnih parametara. Kotlovi treba da garantuju emisiju štetnih dimnih gasova u atmosferu na nižem nivou od zahtevanog Poljskim normama. Za taj ugovor RAFAKO S. A. je projektovao i isporučio sve elemente i opremu kotlova. Obe jedinice su prvi kotlovi SCFS sa bubnjem u Poljskoj projektovani za rad na kliznom pritisku. Visoki parametri izlazne pare iz kotla su zahtevali primenu visokolegiranih materijala za cevi krajnjih stepena primarnog i sekundarnog pregrejača. RAFAKO S. A. je, po prvi put za jedan kotao SCFS, primenio rotacioni zagrejač vazduha. U procesu projektovanja je uzeto u obzir svo iskustvo iz do sada izgrađenih kotlova SCFS, a takođe su uzete u obzir specifičnosti i osobine poljskih ugljeva.
0350-218X, 29 (2003), 1-4, 107-118 preuzimanje -
Analiza održivosti vjetroelektrana instaliranih na kompleksnim terenima - primjer područje Ivan sedla
abstraktPraksa je pokazala da teorije o neograničenosti rezervi fosilnih goriva nisu tačne te da postoji potreba za novom strategijom proizvodnje i potrošnje električne energije bazirane na kriterijima i indikatorima održivosti. Obezbjeđenje korisne energije iz fosilnih goriva za posljedicu ima iscrpljivanje resursa sa jedne strane i potrebu primjene savremenih (state-of-the-art technology) proizvodnih tehnologija uz zadovoljenje okolinskih EU standarda sa druge strane. Posljedično navedenog nameće se potreba korištenja održivih obnovljivih tehnologija prije svega besplatnog i u neograničenim količinama energije vjetra. Na osnovu gore spomenutih razloga istraživači Mašinskog fakulteta u Sarajevu su istražili mogućnost korištenja potencijala vjetra za proizvodnju električne energije u širem području planine Ivan Sedlo nedaleko od Sarajeva. Kao što je poznato ključnu ulogu za instaliranje vjetrogeneratora ima brzina, frekvencija vjetra, kao i intenzitet turbulencije vjetra. U radu će biti analizirani dobiveni podaci istraživanja u periodu septembar 2007. do septembra 2008. godine sa mjernom stanicom visine 30 m, te na bazi tih podataka izvršen je izbor vjetrogeneratora, procjenjena godišnja proizvodnja i pojednostavljena ekonomska analiza. Dat je generalni indeks održivosti na bazi multikriterijalne analize 8 različitih opcija za proizvodnju električne energije uključujući i vjetro energiju.
0350-218X, 37 (2011), 1, 115-130 preuzimanje -
Hoteli predstavljaju značajne potrošače energije, pa je sve veće interesovanje za primenu alternativnih izvora u toj oblasti. Hotele u zimskim turističkim centrima karakteriše velika potreba za toplotnom energijom koja se, uglavnom, dobija iz fosilnih goriva. Postojeće termotehničke instalacije analiziranog objekta su konvencionalnog tipa: toplota za sve potrebe (radijatorsko i podno grejanje, ventilacija, zagrevanje sanitarne vode, bazenske vode) obezbeđuje se iz centralne kotlarnice sa dva toplovodna kotla koji kao primarno gorivo koriste tečni gas (propan-butan), a kao rezervu lako lož ulje. Razmatrana je mogućnost zamene fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije - drvnom biomasom. Analizirana je upotreba drveta u obliku cepanica, peleta, briketa i sečke. Kao optimalno rešenje usvojeno je kotlovsko postrojenje koje koristi sečku. Prikazan je način rada kotla i prateće opreme. Na osnovu tržišnih cena opreme i energenata urađeno je poređenje sistema koje koristi fosilna goriva i postrojenja koje bi radilo na sečku.Investicija u kotao za sagorevanje sečke kapaciteta 800 kW sa svom potrebnom opremom u kotlarnici, uključujući i postrojenje za proizvodnju sečke, isplatila bi se za približno 4,5 godine.
0350-218X, 38 (2012), 2, 167-174 preuzimanje -
Analiza raspodele emisije zagađujućih komponenata iz novog 'vlažnog' dimnjaka TE 'Kostolac B'
abstraktStudija o proceni uticaja na životnu sredinu postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova TE 'Kostolac B' predstavlja sastavni deo investiciono-tehničke dokumentacije za nivo idejnog projekta. Izrada Studije ima za cilj da prikaže stanje životne sredine na tom području, da sagleda i analizira pozitivne i negativne uticaje na životnu sredinu do kojih će doći izradom ovog postrojenja. Studija takođe daje prikaz tehničkih i organizacionih mera predviđenih u cilju sprečavanja i smanjenja značajnih efekata rada pogona na životnu sredinu, posebno u odnosu na rešenja prikupljanja i odlaganja čvrstog i tečnog otpada, zaštite zemljišta i podzemnih voda, upravljanje otpadnim vodama, i dr. S ciljem utvrđivanja uticaja budućeg postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na kvalitet vazduha u užoj i široj okolini lokacije urađen je model zagađenja vazduha. Sprovedena analiza zasnovana je na ispitivanju uticaja različitih scenarija emisija štetnih materija iz blokova B1 i B2 TE 'Kostolac B' na kvalitet vazduha u centralnoj Srbiji.
0350-218X, 35 (2009), 2, 177-192 preuzimanje -
Neizvjesnost poslovanja savremenih rudarskih organizacija uslovljena je dinamičnim i složenim ekonomskim, društvenim i političkim okruženjem koje dovodi do novih pravaca u poslovanju. Kada je riječ o ekonomskom okruženju, maksimalni profit i minimalni troškovi, odnosno najveća dodata vrijednost su primarni ciljevi poslovanja. Društveni uticaj podrazumijeva društvene vrijednosti rudarske organizacije, posebno razvojni uticaj, sociološki aspekt kao i uticaj na ekološki sistem. Političko okruženje je posebno važno za rudarske organizacije, naročito u pogledu donošenja važnih strateških odluka. Državna zakonska regulativa, institucionalni okvir i politički ambijent u zemlji uslovljavaju zajedničko djelovanje svih faktora okruženja na razvoj Ugljevičkog ugljenog basena i uspješan opstanak preduzeća u turbulentnoj sredini.
0350-218X, 37 (2011), 1, 163-168 preuzimanje -
Biomasa ima jedinstvenu poziciju među obnovljivim izvorima energije. Za razliku od vetra i solarne energije, ona omogućava stabilno snabdevanje. Još važnije: samo iz biomase se mogu proizvesti još vrednija biogoriva na bazi ugljovodonika (biogas, biodizel, bio-metanol, sintetički prirodni gas, sintetička tečna goriva iz biomase.). Korišćenje biomase za proizvodnju tečnih goriva je put koji najviše obećava - može da bude ekonomičan i bez posebnih mera podrške energetske politike (kao npr. privilegovane tarife). Postoji stalna pretnja da će takvo korišćenje energije imati negativan uticaj (direktno ili indirektno) na tržište hrane. Zbog već iskušenih grašaka u razvoju, postoje veoma strogi kriterijumi za nove generacije biogoriva, tzv. druge generacije biogoriva:
- nema preplitanja sa lancima proizvodnje hrane,
- korišćenje kompletne biomase,
- pozitivan bilans ugljen-dioksida, i
- povećana efikasnost konverzije.
Sintetička tečna goriva iz biomase na osnovu Fišer-Tropš sinteze odlikuju se odličnim kvalitetom dobijenog dizela i kerozina. Posebno za avijaciju je to jedina pouzdana mogućnost za uvođenje obnovljivih izvora energije i poboljšanje bilansa ugljen-dioksida u tom sektoru. Neki osnovni procesi razvoja i projekti druge generacije biogoriva su ovde predstavljeni. Neki od njih mogu biti veoma interesanatni za energetsku primenu biomase u Srbiji.0350-218X, 38 (2012), 2, 157-165 preuzimanje -
Dnevna promena pritiska u kondenzatoru povratno hlađenog parnog bloka za prosečan letnji dan
abstraktPromene pritiska u kondenzatoru oko projektne vrednosti značajno utiču na ekonomičnost rada turbogeneratorskog dela parnog bloka, imajući u vidu stav da promena pritiska kondenzacije od 1 kPa vodi promeni stepena iskorišćenja od 1%. Do promene pritiska u kondenzatoru dolazi pre svega usled promene temperature i/ili protoka rashladne vode kondenzatora, i kod termoelektrana koje imaju protočni sistem hlađenja, a još izrazitije kod povratno hlađenih parnih blokova. Kod povratno hlađenih blokova promene parametara, pre svega relativne vlažnosti i temperature atmosferskog vazduha, direktno utiču na promenu temperature vode ohlađene u rashladnom tornju, a time i ulazne temperature rashladne vode kondenzatora. Ova promena uslovljava promenu pritiska kondenzacije. Kako su promene parametara atmosferskog vazduha stalne i vrlo izražene u toku jednog dana, na taj način nastaju dnevne oscilacije u stepenu iskorišćenja postrojenja, odnosno dnevne promene u efikasnosti rada parnog bloka. Ovo je naročito izraženo u letnjem periodu, gde zbog porasta temperature atmosferskog vazduha dolazi do pada efikasnosti rada postrojenja. U ovom radu razmatrana je dnevna promena temperature ohlađene vode u rashladnom tornju sa prinudnom promajom, i uticaj ove promene na pritisak u kondenzatoru parnog bloka A5 termoelektrane 'Kolubara A', snage 110 MW za jedan prosečan letnji dan, u zavisnosti od parametara atmosferskog vazduha. Temperatura i relativna vlažnost atmosferskog vazduha su očitavani na svakih sat vremena u toku izabranog dana sa automatske meteorološke merne stanice u neposrednoj blizini referentnog postrojenja. Dobijeni rezultati se mogu generalizovati za duži vremenski period.
0350-218X, 36 (2010), 1, 93-102 preuzimanje -
Klimatske promjene su najveći društveni, ekonomski i ekološki problem u istoriji civilizacije. Situacija se pogoršava - emisije stakleničkih gasova rastu, a kapacitet prirode da absorbuje ove emisije drastično opada. Najveća osjetljivost (ranjivost) od klimatskih promjena je u zemljama u razvoju i najmanje razvijenim zemljama koje nemaju dovoljno sposobnosti da se adaptiraju promjenama klime. Odgovor čovječanstva koji bi trebalo da doprinese stabilizaciji koncentracije stakleničkih gasova u atmosferi kasni. Što više kasni sa odgovorom, kada dođe do njega, on će biti drastičniji. Pri tome manje značajno pitanje je ko će pokriti troš- kove adaptacije i smanjenja emisija, od pitanja kakve instrumente treba uvesti da bi se kroz adaptaciju i smanjenje emisija istinski podstakao održivi razvoj zemalja u razvoju i najmanje razvijenih zemalja.
0350-218X, 38 (2012), 2, 139-148 preuzimanje -
U radu je dat prikaz eksperimentalne instalacije za ispitivanje karakteristika rekuperativnih izmenjivača toplote vazduh-vazduh. Projektovana instalacija omogućava variranje radnih parametara - protoka i temperature vazduha u cilju dobijanja karakteristika rekuperativnog razmenjivača: toplotne snage, pada pritiska i stepena rekuperacije. Posebno su prikazani rezultati eksperimentalnog ispitivanja rekuperatora toplote FON-HR5 na osnovu kojih su dobijeni parametri za nove konstrukcije razmenjivačkih površina.
0350-218X, 36 (2010), 1, 103-108 preuzimanje -
Biomasa kao najznačajniji obnovljivi izvor energije kod nas, ima značajne prednosti sa aspekta očuvanja životne sredine, jer se njenim korišćenjem ne povećava koncentracija ugljendioksida u atmosferi, što se u potpunosti uklapa u tendencije zemalja potpisnica Kjoto sporazuma, među kojima je i Republika Srbija. U skladu s tim, grupa saradnika Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta za nuklearne nauke 'Vinča', niz godina unazad značajno radi na promovisanju korišćenja otpadne poljoprivredne biomase, što je finalizovano razvojem kotla snage 1,5 MW za sagorevanje baliranog sojinog ostatka za potrebe grejanja 1 hektara plastenika u okviru Poljoprivrednog kombinata Beograd. Za potrebe definisanja termofizičkih karakteristika goriva (bali- ranog sojinog ostatka) koje su od posebnog značaja za sveobuhvatnije sagledavanje i predviđanje procesa sagorevanja, u ovom radu je prikazano eksperimentalno određivanje koeficijenata permeabilnosti. Koeficijenti su određivani tako da odgovaraju viskoznim i inercionim članovima uopštene Forhajmerove jednačine. Eksperimentalnim istraživanjima je obuhvaćen uticaj poroznosti na permeabilnost, a kao rezultat analize eksperimentalnih podataka, definisane su i funkcionalne zavisnosti pomenutih koeficijenata od poroznosti. Pored toga, u radu je razmatran i uticaj vlažnosti biomase na permeabilnost, kao i funkcionalna zavisnost vlažnosti i poroznosti. Određivanje parametara permeabilnosti, kao i njihove zavisnosti od uticajnih faktora (poroznost i vlažnost), polazne su osnove u daljem istraživanju kinetike procesa sagorevanja u realnim uslovima, što je veoma značajno pri definisanju geometrijskih karakteristika ložišta.
0350-218X, 36 (2010), 1, 143-151 preuzimanje -
Ovaj rad prikazuje eksperimentalne rezultate toplotne difuzivnosti cinka dobijene primenom laserske impulsne metode. Rezultati se odnose na temperaturni opseg od -20 do 400 °C, temperature bliske tački topljenja cinka. Ukupna proširena merna nesigurnost dobijenih rezultata je u opsegu od 1 do 2%.
0350-218X, 36 (2010), 2-3, 225-231 preuzimanje -
Eksperimentalno određivanje toplotnih svojstava zemljišta kao izvora toplote za geotermalne toplotne pumpe
abstraktPrilikom projektovanja sistema grejanja sa geotermalnom toplotnom pumpom tipa zemlja-voda, podaci o toplotnoj provodljivosti zemljišta i njenoj temperaturi su ključni parametri pri dimenzionisanju spoljašnjeg dela sistema - vertikalno uronjenih izmenjivača toplote. U ovom radu opisana je jedna od metoda za eksperimentalno određivanje ovih parametara, tzv. test toplotnog odziva. U prilogu opisa eksperimentalne procedure i instalacije, prikazivanjem eksperimentalnih podataka, u radu je data i teorijska osnova metode kao i glavni ograničavajući faktori za njenu primenu.
0350-218X, 36 (2010), 1, 109-117 preuzimanje -
Ovaj rad predstavlja doprinos ispitivanju sagorevanja alternativnih tečnih goriva poput: taloga iz rezervoara sirove nafte, zatim tečnih materija nastalih kao nusproizvod u procesima procesne, petrohemijske i metalurške industrije, iskorišćenih jestivih i mineralnih ulja, ili glicerina - nusprodukta proizvodnje biodizela. Ove materije se najčešće tretiraju kao otpadne ili istrošene materije i njihovo odlaganje/uklanjanje je najčešće skopčano sa velikim ekološkim problemima. Pored toga, te materije se zbog velikog sadržaja balasta, neujednačenog sastava i gustine ne mogu sagorevati u uobičajenim uređajima za sagorevanje tečnih goriva, pa se kao rešenje nameće tehnologija termičke dezintegracije u fluidizovanom sloju, koji omogućava sagorevanje materija najrazličitijeg porekla i neujednačenog sastava, uz smanjenje emisije polutanata i veliku termičku inertnost postrojenja. U radu je dat opis eksperimentalne instalacije za sagorevanje tečnih goriva velikih gustina u fluidizovanom sloju, kao i prikaz eksperimentalnih rezultata sagorevanja nekoliko tipova tečnih goriva sa i bez nečistoća, različitih gustina i viskoziteta, sa i bez dodavanja vode, u dugotrajnim, stacionarnim režimima. Prilikom analize eksperimenata akcenat je postavljen na efikasnost i stabilnost sagorevanja goriva različitog sastava. Razmatran je sadržaj štetnih produkata sagorevanja, uz analizu rasporeda temperatura u ložištu radi određivanja lokacije zone intenzivnog sagorevanja u zavisnosti od karakteristika goriva.
0350-218X, 36 (2010), 1, 133-142 preuzimanje -
Sigurnost funkcionisanja termoenergetskog postrojenja i njene prateće energetske opreme
određena je brojem različitih (po svojoj prirodi) faktora, kao što su: konstrukcija kvaliteta
korišćenih materijala, tehnologija izrade, kvalitet montaže, uslovi opsluživanja i eksploatacije,
kvalitet pare i sl. U procesu eksploatacije javljaju se slučajevi potpunog ili djelimičnog
gubljenja funkcionalnih svojstava odnosno otkaza sistema, koji može biti potpun
(havarijski prekid ili obustava rada) ili djelimičan (sniženje radne sposobnosti). Pri tome,
otkazi koji nastaju mogu biti trenutni ili postepeni. Pored kriterijuma za ocjenu pokazatelja
pouzdanosti, neophodno je definisati i osnovne i dopunske pokazatelje pouzdanosti. Kao ilustracija,
u radu je data analiza pokazatelja rada ostvarenih u RiTE Ugljevik u periodu januar-jun 2010.0350-218X, 37 (2011), 1, 53-63 preuzimanje -
Emisija gasova sa efektom staklene bašte u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u gradovima Srbije
abstraktSmatra se da je emisija gasova sa efektom staklene bašte (Green House Gas ses – GHG) jedan od glavnih uzročnika aktuelnih klimatskih promena. S toga je neophodno da se neprestano radi na smanjenju emisije GHG. Republika Srbija, kao ne-Aneks I država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime i Kjoto protokola nastoji da doprinese ostvarenju osnovnih ciljeva Konvencije. Jedan
od prvih koraka u tom smislu je izrada nacionalnih komunikacija kao strateških nacionalnih dokumenata. Cilj ovih dokumenata je informisanje o statusu sprovođenja Konvencije, naporima i predviđenim akcijama države koje doprinose borbi protiv klimatskih promena. Sledeći korak je priprema sveobuhvatnog nacionalnog programa mera za ublažavanje. Program podrazumeva unapređenje modela projekcije emisija GHG za relevantne privredne sektore, analizu mogućnosti smanjenja emisija GHG u sektorima, proračunavanje troškova potrebnih za sprovođenje različitih scenarija, kao i utvrđivanje ukupnog potencijala za smanjenje emisija GHG na nacionalnom nivou.Za potpuno i kvalitetno sprovođenje ovih aktivnosti, neophodno je izraditi detaljan inventar emisija GHG u pojedinim sektorima. U okviru posebne studije su direktno od javnih komunalnih preduzeća koja se bave isporukom toplotne energije za 50 gradova u Srbiji prikupljeni podaci o potrošnji energenata, proizvedenoj toplotnoj energiji i grejnoj površini stambenog i poslovnog prostora po godinama u periodu 1990-2008. Kao reprezentativne godine perioda izabrane su 1990, 1998. i 2008. godina. U ovom radu su prikazani podaci o potrošnji energenata i rezultati proračuna emisije GHG pri proizvodnji toplotne energije u toplanama javnih preduzeća daljinskog grejanja u Srbiji za reprezentativne godine. Proračun emisije GHG je sproveden prema revidiranoj IPCC metodologiji koja propisuje standardne vrednosti donje toplotne moći i emisionih faktora za korišćena fosilna goriva.
U radu je data i projekcija emisije GHG do 2012. i 2015. godine usled sagorevanja fosilnih goriva koja se koriste za proizvodnju toplotne energije, za dva različita scenarija. Prvi sce nario predviđa povećanje emisije GHG pod pretpostavkom supstitucije čvrstih goriva prirodnim gasom, a drugi predstavlja slučaj kada bi prirodni gas u potpunosti bio zamenjen mazutom. Očekivano povećanje proizvodnje toplotne energije za oba scenarija je 10% do 2012. i 15% do 2015. godine u odnosu na baznu 2008. godinu.
0350-218X, 37 (2011), 2, 183-195 preuzimanje -
Prema međunarodno priznatoj metodologiji za procenu emisije gasova staklene bašte (The Revised 1996 IPCC Guidelines for National Green house Gas Inventories – GHG), preporučeno je da se u izradi inventara GHG koriste preciznije vrednosti o karakteristikama korišćenog fosilnog goriva. U ovom radu je prikazana analiza emisionih karakteristika domaćih niskokaloričnih lignita iz površinskih kopova kolubarskog basena. Izbor analiziranih uzoraka uglja izvršen je tako da se pokrije širok opseg sadržaja pepela i vlage, donjeg toplotnog efekta i drugih karakteristika sirovog uglja, sa ciljem da reprezentuju najširi spektar očekivanih kvaliteta ugljeva koji se dopremaju u termoelektrane. Dobijeni rezultati ukazuju da postoji jasno izražena linearna zavisnost donjeg toplotnog efekta od sadržaja pepela i sadržaja vlage, odnosno od sadržaja sagorljivih materija u reprezentativnim uzorcima uglja. U radu je prikazana eksperimentalno određena zavisnost sadržaja ugljenika i emisionog faktora od donjeg toplotnog efekta. U opsegu kvaliteta rovnog lignita, emisioni faktor ima znatno veću vrednost u odnosu na standardnu međunarodno preporučenu (IPCC) fiksnu vrednost za lignit.
0350-218X, 37 (2011), 2, 241-251 preuzimanje -
U radu su prikazani uticajni faktori na hlađenje vode u hiperboloidnoj rashladnoj kuli termoelektrane. Analizirani su projektni tehnološki podaci, termičke i aerodinamičke karakteristike ispune i uniformnost tokova vode i vazduha. Na primeru bloka termoelektrane snage 300 MW analizirano je poboljšanje energetske efikasnosti hlađenja vode primenom savremenih rešenja ispune kula.
0350-218X, 37 (2011), 3, 283-292 preuzimanje -
U ovom radu je prikazano trenutno stanje energetske efikasnosti seoskih kuća u Srbiji. Analizirane su dva tipa kuća iz ruralnih područja putem odgovarajućih merenja, kao i proračunom prema važećim propisima. Prva je tradicionalna vojvođanska kuća koja se nalazi u predgrađu Sremske Mitrovice. Druga je tipična kuća u brdsko-planinskom regionu Srbije i ona se nalazi u opštini Raška. Eksperimentalni podaci za analizu su dobijeni izvršenim merenjima temperature, vlažnosti i tačke rošenja na karakterističnim mestima na objektima. Takođe je obavljeno i snimanje termovizijskom kamerom. Analizom rezultata merenja, može se definisati detaljna slika energetskih karakteristika posmatranih kuća. Proračun godišnje potrebne energije za grejanje je zasnovan na Pravilniku o energetskoj efikasnosti zgrada u Republici Srbiji koji je usvojen 2011. godine. Zaključeno je da godišnja potrošnja energije za grejanje u seoskim kućama znatno prevazilazi utvrđene optimalne granice za objekte te kategorije, tako da posebna pažnja treba da se posveti analizi problema energetske efikasnosti u ruralnim područjima.
0350-218X, 38 (2012), 2, 191-203 preuzimanje